A világ egyik legmérgezőbb hala, az ezüst csikóhal eredetileg az Indiai- és a Csendes-óceán trópusi vizeiben őshonos, de a globális felmelegedés következtében már az európai tengerekben is megtelepedett és egyre gyakrabban bukkan fel az Adriai-tengerben

A horvát hatóságok és szakértők arra figyelmeztetik a turistákat, hogy ha ilyen halat látnak a vízben, semmiképpen se érintsék meg, és lassan távolodjanak el tőle. A hal bőre és tüskéi is tartalmazhatnak mérget, így már a puszta érintése is veszélyes lehet.

hal testében tetrodotoxin nevű, rendkívül erős idegméreg van, amely az idegrendszert és a légzőizmokat támadja meg, bénulást, látásvesztést és akár halált is okozhat. A mérgezés tünetei már néhány perccel a hal érintése vagy elfogyasztása után jelentkezhetnek. A méreg hőálló, így a főzés és a sütés sem semlegesíti.

Már 1-2 milligramm tetrodotoxin is halálos lehet.  Jelenleg nincs rá ellenszer, egy felnőtt emberrel 20 percen belül végezhet

hívják fel a figyelmet. Tavaly egyébként az Isztriai-félsziget déli részén, Medulin közelében fogtak ki egy példányt.

Az ezüst csikóhal nemcsak az emberekre, hanem a tengeri ökoszisztémára is veszélyt jelent. Mivel nincsenek természetes ellenségei az Adriai-tengerben, gyorsan szaporodik, és kiszorítja az őshonos halfajokat, emellett a halászokat sem kíméli, ugyanis képes megrágni a hálókat.