A jövőben a Gibraltárra repülővel érkező briteknek be kell majd mutatniuk útlevelüket a spanyol vagy az uniós határőröknek.
A Telegraph értesülései szerint Nagy-Britannia és Gibraltár megállapodott egy Brexit utáni megállapodásról, amely szerint Gibraltár határainak ellenőrzését átadná Európának.
David Lammy brit külügyminiszter kedd este tárgyalt Fabian Picardóval, Gibraltár miniszterelnökével a megállapodás végleges paramétereiről, amelynek értelmében Gibraltár csatlakozik a blokk schengeni szabad mozgást lehetővé tevő övezetéhez.
Ezt követően David Lammy szerdán Brüsszelbe utazott, hogy megpróbálja átültetni a megállapodást Maros Sefcovic EU Brexit-tárgyalóval és José Manuel Albares spanyol külügyminiszterrel.
„Mint mindig, a célunk az, hogy a lehető legnagyobb mértékben előrelépjünk, és a lehető leghamarabb lezárjuk a megállapodást”
– tették hozzá a spanyol külügyminisztérium forrásai a The Telegraphnak

A várható megállapodás értelmében Gibraltár társult tagjává válna az EU útlevélmentes schengeni övezetének, amely 29 európai országot foglal magában. Így nyitva marad Gibraltár Spanyolországgal közös határa: mintegy 15 ezer spanyol munkavállaló továbbra is naponta átlépheti szabadon a határt, a gibraltáriak pedig visszanyerik azt a szabad mozgáshoz való jogukat, amelyet európai állampolgárként élveztek a Brexit előtt.
A határt egyébként a Brexit óta a gibraltári tisztviselők irányítják, ám az továbbra is nyitva maradt, mivel mindkét fél szemet hunyt a szabályok felett.
Spanyolország általában útlevél-ellenőrzés nélkül engedélyezi a gibraltári lakosok belépését a területére, de kijelentette, hogy ez nem tartható fenn a végtelenségig. Cserébe a gibraltári kormány engedélyezi a spanyol munkavállalók számára, hogy útlevélbélyegző nélkül lépjenek be az országba.
Gibraltár: rövid története
Gibraltárt 1160-ban az Almohádok alapították állandó erődítményként. 1462-ben Kasztília részévé vált. 1704-ben az angol-holland erők a spanyol örökösödési háború során elfoglalták Spanyolországtól, és 1713-ban az utrechti szerződés értelmében örökre Nagy-Britanniának adták át. Gibraltár különösen a napóleoni háborúk és a második világháború idején fontos bázissá vált a Királyi Haditengerészet számára, mivel ellenőrzése alatt tartotta a Földközi-tenger szűk bejáratát. Gibraltár szuverenitása vitatott kérdés az angol-spanyol kapcsolatokban, mivel Spanyolország igényt tart a területre. A gibraltáriak egy 1967-es népszavazáson elsöprő többséggel elutasították a spanyol szuverenitásra vonatkozó javaslatot, 2002-es népszavazáson pedig a közös szuverenitásra vonatkozó javaslatot. Ennek ellenére Gibraltár szoros gazdasági és kulturális kapcsolatokat ápol Spanyolországgal, sok gibraltári beszél spanyolul, valamint egy Llanito nevű helyi dialektust.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Robbanás történt az akkuüzemben: 60 ezer embert érhet el a mérgező gázokkal teli felhő, itt be kell csukni az ablakokat

Elkezdődött: Bevezetné a 13 órás munkanapot az uniós ország, őrjöngenek a szakszervezetek
Megszületett a döntés: elárasztja olajjal a piacot az OPEC

Szívszaggató szertartáson helyezték végső nyugalomra Diogo Jotát és öccsét

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Most jöttek ki a friss adatok: Magyarországon döbbenetes a lakáspiaci drágulás, veri egész Európát

Táborozó gyerkekeket nyelt el a villámárvíz, minden perc számít

Mennyibe kerül most Horvátország? Itt az idei nyaralás teljes árlistája

Kész rémálom most az utazás, orbitális sorok kígyóznak az autópályákon
