A jövőben a Gibraltárra repülővel érkező briteknek be kell majd mutatniuk útlevelüket a spanyol vagy az uniós határőröknek.

A Telegraph értesülései szerint Nagy-Britannia és Gibraltár megállapodott egy Brexit utáni megállapodásról, amely szerint Gibraltár határainak ellenőrzését átadná Európának.

David Lammy brit külügyminiszter kedd este tárgyalt Fabian Picardóval, Gibraltár miniszterelnökével a megállapodás végleges paramétereiről, amelynek értelmében Gibraltár csatlakozik a blokk schengeni szabad mozgást lehetővé tevő övezetéhez.

Ezt követően David Lammy szerdán Brüsszelbe utazott, hogy megpróbálja átültetni a megállapodást Maros Sefcovic EU Brexit-tárgyalóval és José Manuel Albares spanyol külügyminiszterrel.

„Mint mindig, a célunk az, hogy a lehető legnagyobb mértékben előrelépjünk, és a lehető leghamarabb lezárjuk a megállapodást”

tették hozzá a spanyol külügyminisztérium forrásai a The Telegraphnak

Gibraltári szikla Spanyolországból nézve - stock fotó
A Gibraltári-szikla látképe a spanyolországi Cádiz Sierra Carbonera hegységéből. Az előtérben a spanyol határ menti város, La Línea de la Concepción látható. A horizonton a marokkói Rif-hegység és Észak-Afrika partvonala látható.
A Gibraltári-szikla látképe a spanyolországi Cádiz Sierra Carbonera hegységéből. Az előtérben a spanyol határ menti város, La Línea de la Concepción. A horizonton a marokkói Rif-hegység és Észak-Afrika partvonala látható. Kép: Getty Images

A várható megállapodás értelmében Gibraltár társult tagjává válna az EU útlevélmentes schengeni övezetének, amely 29 európai országot foglal magában. Így nyitva marad Gibraltár Spanyolországgal közös határa: mintegy 15 ezer spanyol munkavállaló továbbra is naponta átlépheti szabadon a határt, a gibraltáriak pedig visszanyerik azt a szabad mozgáshoz való jogukat, amelyet európai állampolgárként élveztek a Brexit előtt.

A határt egyébként a Brexit óta a gibraltári tisztviselők irányítják, ám az továbbra is nyitva maradt, mivel mindkét fél szemet hunyt a szabályok felett.

Spanyolország általában útlevél-ellenőrzés nélkül engedélyezi a gibraltári lakosok belépését a területére, de kijelentette, hogy ez nem tartható fenn a végtelenségig. Cserébe a gibraltári kormány engedélyezi a spanyol munkavállalók számára, hogy útlevélbélyegző nélkül lépjenek be az országba.

Gibraltár: rövid története

Gibraltárt 1160-ban az Almohádok alapították állandó erődítményként. 1462-ben Kasztília részévé vált. 1704-ben az angol-holland erők a spanyol örökösödési háború során elfoglalták Spanyolországtól, és 1713-ban az utrechti szerződés értelmében örökre Nagy-Britanniának adták át. Gibraltár különösen a napóleoni háborúk és a második világháború idején fontos bázissá vált a Királyi Haditengerészet számára, mivel ellenőrzése alatt tartotta a Földközi-tenger szűk bejáratát. Gibraltár szuverenitása vitatott kérdés az angol-spanyol kapcsolatokban, mivel Spanyolország igényt tart a területre. A gibraltáriak egy 1967-es népszavazáson elsöprő többséggel elutasították a spanyol szuverenitásra vonatkozó javaslatot, 2002-es népszavazáson pedig a közös szuverenitásra vonatkozó javaslatot. Ennek ellenére Gibraltár szoros gazdasági és kulturális kapcsolatokat ápol Spanyolországgal, sok gibraltári beszél spanyolul, valamint egy Llanito nevű helyi dialektust.