BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Érik a botrány a német csúcsmárkánál: júliusban 110 ezer embernek nem fizetnek

A Mercedes-Benznél dobta be a bombát szombaton a szakszervezet, hogy a kollektív szerződésben foglalt, évi egyszeri támogatást idén nyáron a válságra hivatkozva nem fizetik ki a németországi dolgozóknak, mondván, hogy csupán a termelés 15 százaléka zajlik az anyaországban, ráadásul sokat vannak betegszabadságon.

2026. június 28. vasárnap, 07:59

Fotó: Dömötör Csaba / Földi D. Attila
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Mercedes költségcsökkentési bejelentéseit követően a munkavállalók képviselői azzal hergelték fel a patinás márka mintegy 110 ezer német alkalmazottját, hogy a vállalat vezetősége egyoldalúan döntött a júliusra várt fizetéskiegészítés elhalasztásáról.

Az üzemi tanács közlése szerint a kollektív szerződésben 2021-ben rögzített, úgynevezett átalakító modulról vagy T-pénzről van szó, ami egy különleges kifizetés, amelyet a fém- és villamosipari területeken jár bónuszként az érintetteknek. Ám ezúttal hiába várják júliusban a havi fizetésük további 18,4 százalékát.

Gazdasági válság idején ugyanis a bónuszfizetés elhalasztható vagy felfüggeszthető – a Mercedes-Benz igazgatótanácsa most az előbbit választotta, de a váratlan döntésbe nem vonták be a szakszervezeteket.

A Németországban dolgozó alkalmazottakhoz szólva Ola Källenius vezérigazgató kifejtette, hogy a korlátozott szabadkereskedelem és a kínai verseny jelentette kihívások mellett az anyaország, mint termelési helyszín versenyhátrányai is jelentősek.

„Kollegáink kétharmada itt dolgozik, ahonnan a bevételünknek csak 15 százaléka származik, ráadásul magas a németországi betegszabadság-arány, több a kihasználatlan üzem, és túlzottak a költségek” – sorolta a Stuttgarter Zeitung szerint.

Ez is érdekelhet