Mesterséges intelligenciát vezet be a törvények kidolgozásának és frissítésének folyamatába az Egyesült Arab Emírségek. A rendszer várhatóan akár 70 százalékkal is lerövidíti a jogalkotási eljárást, de eközben valós időben monitorozza a szabályozások társadalmi és gazdasági hatásait.  

Az arab országban egy kifejezetten a mesterséges intelligenciával foglalkozó hivatalt hoztak létre, amelynek feladata az AI-alapú jogalkotási ökoszisztéma felügyelete lesz. A hivatalnak létre kell hoznia egy átfogó jogszabályi térképet, amely összeköti a szövetségi és helyi törvényeket a bírósági döntésekkel és a közszolgáltatási adatokkal. A Financial Times szerint a kezdeményezést a kormányzásban bekövetkező „paradigmaváltásként” értékelik.

Az AI képes lesz villámgyorsan és feltárni az ellentmondásokat, azonosítani a szabályozási réseket, és az Egyesült Arab Emírségek soknemzetiségű lakossága miatt többnyelvűvé tenni.

Az elérhető információk alapján az Emírségek AI-alapú jogalkotási rendszere kapcsolatban áll majd a globális politikai kutatóközpontokkal, ami lehetővé teszi a kormány számára azt is, hogy automatikusan összehasonlítsa a hazai szabályozásokat a különböző joghatóságok globális szabványaival. A mesterséges intelligencia arra is képes lesz, hogy átvegye és testre szabja más országok sikeres jogalkotási modelljeit úgy, hogy figyelembe veszi a helyi igényeket.

A lépés úttörő, de komoly aggályokat és potenciális kockázatokat is felvet, amelyek alapos megfontolást és hatékony kezelést igényelnek.

Az AI-vezérelt kormányzás ugyans nagy veszélyeket rejthet.

  • Az egyik, az algoritmus torzítási lehetősége. Az AI-rendszerek könnyen megerősíthetik a társadalomban éppen most jelen lévő előítéleteket vagy elavult normákat, pedig ahol a lakosság közel 90 százaléka külföldi ott figyelembe kell venni a kulturális sokszínűséget, a jogi döntésekhez finomhangolásra van szükség.
  • A másik az elszámoltathatóság kérdése. Ha az AI hibás vagy káros jogszabályokat alkot, nehéz lesz megállapítani a felelősséget, a csökkent emberi felügyelet, a technikai rendszerekre való túlzott támaszkodás további kockázatokat rejt.
  • A hackerek vagy a torzított adatokkal való befolyásolás lehetősége komoly veszélyt jelent,
  • a rendszerhibák vagy elavult képzési adatok olyan szabályozásokat eredményezhetnek, amelyek nincsenek összhangban a jelenlegi társadalmi igényekkel.
  • a jogi szakemberek szerepének csökkenése a törvénytervezésben munkahelyek megszűnéséhez és idővel az intézményi szakértelem gyengüléséhez vezethet.

Sírba viszik a titkokat, Faraday-kalitka lesz a Sixtus-kápolnában

A mesterséges intelligencia, műholdak, drónok, okostelefonok és a közösségi média korában igazi kihívás a Vatikánnak, hogy garantálja a teljes titoktartást a pápaválasztás alatt a fehér füst felszálltáig. A tilalom legkisebb megsértése is súlyos bűncselekménynek számít: azonnali kiközösítéssel büntetik. Itt olvashat erről többet >>>