BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Soha nem ér véget a háború? Óriási ukrán szabotázs készülhet Trump béketerve ellen

Orbán Balázs a Danube Institute konferenciáján úgy fogalmazott, hogy az újonnan megválasztott amerikai elnök beiktatásáig az eszkaláció lehet a háborút folytatni akaró ukránok stratégiája.

2024. november 20. szerda, 06:46

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A Danube Institute Trump 2.0 című konferenciáján a meghívott szakértők arra keresték a választ, hogy milyen külpolitikát várhatunk az Egyesült Államoktól a hatalomba visszatérő exelnök alatt.

John O’Sullivan, a Danube Institute elnöke megnyitóbeszédében kiemelte, hogy Donald Trump győzelmével új korszak kezdődik a republikánusok számára, az újonnan felálló adminisztráció felkészültebben vág neki a munkának, mint a 2016-os győzelem után. 

Hozzátette: a republikánus adminisztráció fókusza várhatóan sokkal inkább Kínán lesz Európával és a Közel-Kelettel szemben. Európának ebből következően most már el kell kezdenie a védelmi kiadások növelését.

Sokan az Egyesült Államok hanyatlását és Kína felemelkedését jósolják, azonban ezek egyelőre csak projekciók a jelenlegi folyamatokból kiindulva, hosszú távon azonban John O’Sullivan szerint nem szabad alábecsülni az USA ellenállóképességét.

Lord David Frost, a Lordok Házának tagja és Boris Johnson korábbi Európa-ügyi főtanácsadója vitaindító beszédében elmondta, hogy Donald Trump győzelme a konzervatív erők győzelme szerte a világon, ami egyben óriási lehetőség is a mozgalom számára.

Azt azonban kiemelte, hogy vannak kockázatai a Trump-adminisztrációnak, ennek ellenére ez a külpolitikai realizmus győzelme is, ami igazi fordulópontot jelenthet a világpolitikában.

Az Egyesült Királyságra kitérve hangsúlyozta, hogy két lehetőség közül választhatnak az új amerikai adminisztráció hivatalba lépésével: vagy az Európai Unió felé orientálódnak újra vagy az USA-val fűzik szorosabbra az együttműködést egy lehetséges szabadkereskedelmi megállapodáson keresztül. 

Ukrajna esetében Donald Trump kikényszerítheti az EU kül- és biztonságpolitikájának újrakalibrálását, mivel a deeszkaláció szorgalmazásával az európaiak közül sokan átgondolhatják, hogy a biztonságuk az ukránok teljes győzelméhez kötődik.

Ukrajna eszkalálhatja a háborút a következő két hónapban

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója a változó világrendről szóló panelbeszélgetésen úgy fogalmazott, hogy a világrend neoliberális leírása nem érvényes többé, a Covid és az orosz-ukrán háború elindulása után ezt már a liberálisok is érzékelték. Erre úgy reagáltak, hogy megpróbálták felosztani a világot jókra (demokráciák) és rosszakra (autokráciák), ez azonban blokk-képzési logikát jelentett.

Most a szuverenitás korszakát éljük

– jelentette ki.

Orbán Balázs szerint Európában mindenki hálás az Egyesült Államoknak a hidegháborúban és a Szovjetunió bukásában betöltött szerepéért, a szocializmus időszakában az amerikaiak mutattak alternatívát a keleti blokk országainak.

Kép: Economx

A Biden-adminisztráció arra akarta rávenni a magyar kormányt, hogy változtassa meg az álláspontját, többek között a háború, a migráció, a genderpolitika és Kína ügyében, korábban pedig Hillary Clinton külügyminisztersége idején a magyar Alaptörvényben is változtatásokat akartak elérni.

Az orosz-ukrán háborúról a miniszterelnök politikai igazgatója úgy vélekedett, hogy jelenleg rendkívül veszélyes helyzetben vagyunk.

Az ukránok folytatni akarják a háborút, Donald Trump beiktatásáig ezért az eszkaláció lehet a stratégiájuk, hogy ezzel állítsák kész helyzet elé az újonnan felálló adminisztrációt.

Európának magának kell garantálnia a biztonságát

Egy másik panelben Ukrajna, Izrael és a NATO jövőjét vitatták meg a résztvevők. Doug Stokes brit professzor, a Danube Institute vendégkutatója arról beszélt, hogy a NATO költségei nagyon magasak, ezért az Egyesült Államok már Trump előtt is igyekezett eltávolodni a katonai szövetségtől. 

Ez az egész egy költség–haszon elemzésről szól, a költségek pedig most túlszárnyalják a liberális hegemónia előnyeit

– mondta.

Kép: Danube Institute/Facebook

Stokes komoly kritikával illette Németországot, mivel még Angela Merkel vezetése alatt az orosz energiától való függés bizonytalan helyzetbe hozta az EU-t. 

Bassem Eid, a palesztin Emberi Jogi Megfigyelő Csoport (PHRMG) alapítója szerint egyre nagyobb a terrorveszély a Közel-Keleten, erre kellene megoldást találnia az amerikai külpolitikának. Hangsúlyozta, hogy a gázai humanitárius válság kezelését a túszok szabadon bocsátásával kell kezdeni, ez az érdemi nemzetközi segély előfeltétele. 

Michelle Watson, a Danube Institute vezető vendégkutatója azt emelte ki, hogy Trump megválasztásával csökkenhet a NATO-ban a magánszektorbeli vállalkozók szerepe, ez pedig az európai országokat arra ösztönözheti, hogy nagyobb részt vállaljanak a védelmi kiadások terén. 

Komoly kihívások előtt áll Európa

A második panelben a megválasztott republikánus politikus lehetséges hatásai kerültek terítékre a gazdaság, a kereskedelem és az energiapolitika terén. 

David Goldman amerikai gazdasági stratéga kiemelte, hogy a németek ötször annyit fizetnek az áramért, mint az amerikaiak, miközben a dezindusztralizáció miatt rengeteg német munkahely veszik el.

Goldman arra is rámutatott, hogy Trump első ciklusában az energiapolitika kiemelt szerepet kapott, különösen Németország orosz energiáról való átállításának előmozdításával. 

Randy Yaloz, a Danube Institute vendégkutatója szerint a NATO a kereskedelemben is fontos szerepet játszik majd, a kereskedelmi egyezmények megkötésekor is egy fontos tényező lehet a védelmi kiadások növelése. Az adatvédelem fontos korlátja az új technológiák elterjedésének Európában, miközben az Egyesült Államokban az adatok monetizálásából építenek fel dollármilliárdos cégeket.

Kép: Danube Institute/ Facebook

Kacper Kita, a Warsaw Institute szakértője szerint Trump protekcionista irányvonala új kihívások elé állíthatja az EU-t, ami így kénytelen lesz újragondolni az energiastratégiáját. A célok hasonlóak, mint az első ciklusban, de a körülmények megváltoztak, Európa sokkal nehezebb helyzetben van. Példaként hozta fel a német kormányválságot, valamint hogy Macron elnöknek nincs többsége a Nemzetgyűlésben Franciaországban.

Kénytelen lesz Joe Biden és Donald Trump összefogni mindannyiunk érdekében
A demokraták és a republikánusok csapatainak meg kell állapodnia, és közös konszenzust kell kialakítani a következő 2 hónapos átmeneti időszakra, így tudja most az USA megőrizni tartását és tekintélyét. Ha nem tudnak erre a két hónapra közös külpolitikai egyezségre jutni, több helyen is eszkalálódhatnak a fegyveres konfliktusok.
Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet