BUX 139568.97 0,19 %
OTP 45470 0,38 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a Nap is Kínára süt: figyelmeztetést kapott Európa

Elárasztották az európai piacot a kínai napelemek, a dömpingellenes vizsgálat pedig még várat magára.

2024. február 2. péntek, 10:24

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU fokozottabb zöldenergia támogatása miatt a belső piacot a kínai import panelek özönlötték el. Emiatt pedig szenved az európai napenergia-ipar, mert bár a kínai elektromos autókkal szemben indult dömpingellenes vizsgálat, a panelekkel szemben ez még várat magára.

Az Európai Napelemgyártó Tanács (ESMC) már korábban is panaszkodott a problémára, mivel az áradó és felhalmozódott kínai import jelentős veszteségeket okoz az európai gyártóknak – derül ki egy, a Financial Times birtokába jutott iparági levélből.

Az ESMC azt javasolja, hogy jöjjön létre egy állami alap, hogy felvásárolhassák a felesleges készleteket és enyhítsék az állami támogatási szabályokat.

Amennyiben ez mégsem valósítható meg, úgy az ESMC sürgősségi vámok bevezetését javasolja a kínai importra, attól függetlenül, hogy ez vélhetően nem tetszene Pekingnek.

A Financial Times cikkéből az is kiderül, hogy az Európai Bizottság elismerte a problémát, hozzátéve, elkötelezett a gyártók támogatása mellett. A helyzet azonban sürgős, emiatt a SolarPower Europe vészbeszerzési felhívást küldött, hogy a tagállamok az uniós gyártók raktárkészleteiből vásároljanak.

Ezért jártak jól azok, akik kivártak a napelem telepítésével
Magyarország villamosenergia ellátása ma 50 százalékban napelemekből származik. Az energiakitettség szempontjából legalább olyan lényeges a megújuló energiaforrások használata, mint az atomenergia. Erről is beszélt a Magyar Napelem Napkollektor Szövetség elnöke az Economx podcastjában.
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet