BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Első nemzeti űrmissziójukra készülnek a britek

Négy brit űrhajós nemsokára Föld körüli pályára állhat.

2023. október 25. szerda, 12:04

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A küldetés részleteit az amerikai Axiom dolgozza ki, a küldetés során a Nemzetközi Űrállomás (ISS) látogatását tervezik meg. A houstoni vállalat az Egyesült Királyság Űrügynökségével kötött megállapodást.

A projekt közel 200 millió fontba vagy még annál is többe kerülne, azonban kereskedelmi alapon finanszírozzák, vagyis a brit adófizetők nem járulnának hozzá – írja a BBC.

Az Axiom úgy nyilatkozott, hogy már folynak a tárgyalások a finanszírozásban érdekelt intézményekkel és vállalatokkal.

Az utolsó brit, aki pályára állt, Tim Peake volt 2015-ben. Ő az Európai Űrügynökség (ESA) asztronautájaként repült az ISS-re.

A projektről egyelőre még nem tudni további részleteket, a legénység jelöltjei sem ismertek, ahogy a célállomás sem.

Az Axiom jelenleg az összes űrmissziója során az Elon Musk-féle SpaceX kapszuláit használta az űrhajósok feljutásához az ISS-re. Azonban nem kizárt, hogy a brit legénység napokig keringeni fog a Föld körül a kapszulában, mielőtt kiköt, hogy tudományos kísérleteket és ismeretterjesztő tevékenységet hajtson végre.

Annak azonban, hogy a misszió az ISS-re látogasson, bizonyos, a NASA által kiszabott feltételei vannak, például a legénység egyik tagjának mindenképp tapasztalt űrhajósnak kell lennie. A brit asztronauták közül azonban kevesen vannak ilyenek.

20 év múlva akár már a Holdon is lakhatunk
Időről időre előkerül a terv, hogy miként lehetne kolonizálni – legalábbis, akár csak rövid időre, de lakhatóvá tenni – a Holdat. A NASA pedig nem csak hogy újból embert vinne az égitestre, de már azzal kapcsolatban is vannak tervei, hogy 2040-re épületeket építene arra. Ez így 2023-ban egészen bátor vállalásnak tűnik, mivel már csak alig 17 év van hátra a kitűzött célidőpontig – ez a tudományos közösség néhány tagja szerint is ambiciózus terv.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet