BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

vizsgálat

06.
04.
23:59

A Firestone a Fordok hatósági vizsgálatát kéri

A Bridgestone/Firestone a Ford Explorer hobbiterepjárók (SUV) biztonsági vizsgálatát kéri az amerikai közúti biztonsági felügyelettől, mivel álláspontja szerint a sorozatos borulásos balesetekért - a Ford vezetőinek álláspontjával szemben - nem az általa szállított gumiköpenyek, hanem feltehetően a hátsó futómű hibás műszaki megoldása a felelős. A Bridgestone/Firestone Inc. (B/F) által megrendelt vizsgálat ugyanis kimutatta, hogy az Explorerek a bal hátsó gumik futófelületének fenti ok miatti leválása esetén túlkormányzottakká válnak, ami egy közepes gyakorlatú vezető esetén, nagy sebesség mellett könnyen borulást okozhat. A két cég kölcsönös vádaskodása az elmúlt időszakban már addig fajult, hogy megszüntették a közel száz éve tartó együttműködést (NAPI Gazdaság, 2001. május 23., 9. oldal). John Lampe, a B/F vezérigazgatója a beadvány indoklásában kifejtette, hogy a gumiabroncs bármely adott gépkocsi integráns részének tekinthető, a meghibásodások valódi oka csak e kettő együttes vizsgálatával deríthető ki. Az NHTSA eddigi története során szinte alig fordult elő az, hogy egy autóipari beszállító kért vizsgálatot egy gyártóval szemben. A felügyelet várhatóan meg fogja vizsgálni, hogy a másfajta gumikkal szerelt Explorerek miként viselkednek a kritikus helyzetekben. G. S.

Szerző(k):
Sebő Gábor
05.
17.
23:59

A GVH vizsgálja a mobiltelefoncégeket

Információink szerint a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a tavaly módosított versenytörvény alapján első ízben élt az ágazati vizsgálat eszközével, és egyes piaci folyamatok feltárása érdekében felvilágosítást kért a mobiltelefon-szolgáltató cégektől. A GVH többek közt azt vizsgálja, hogy aránytalanul magas díjtétel terheli-e a vezetékes hálózat és a mobilhálózat közti hívásokat.

Szerző(k):
Drávucz Péter
04.
08.
23:59

EU-vizsgálat indult az Intel ellen

Az EU brüsszeli bizottsága vizsgálatot indított az amerikai Intel Corp. értékesítési gyakorlata miatt, amelynek során főként azt kívánják kideríteni, hogy a világ legnagyobb chipgyártója milyen engedményeket ad egyes vevőinek és kötött-e exluzív szerződéseket bizonyos PC-gyártókkal és kiskereskedő cégekkel. A versenyhatóság szerepét betöltő bizottság egyúttal azt is közölte, hogy két különböző panasz érkezett az Intel ellen és ennek nyomán információkat kér a cég számos, meg nem nevezett nagykereskedőjétől. Az Intel bejelentette, hogy kész az együttműködésre és minden szükséges információt biztosít a bizottság számára. A chipgyártó ellen tavaly az amerikai szövetségi kereskedelmi tanács (FTC) is vizsgálatot folytatott, de nem talált kivetnivalót üzleti gyakorlatában, és a cég már megnyert egy pert, amelyet riválisai indítottak ellene hasonló okból - emlékeztet a Reuters. (NAPI)

Szerző(k):
Bana Péter
04.
03.
23:59

Lezárulhat a nyomozás a Hungaro-Energen-ügyben

Az ügyben nyomozást végző Somogy Megyei Rendőrkapitányságtól kapott információk szerint várhatóan egy hónapon belül befejeződik a vizsgálat a budapesti székhelyű, de az ország több pontján telephellyel rendelkező Hungaro-Energen Rt. ügyében. A vizsgálat szerint a korábbi hírekkel ellentétben nem piramisjátékról, hanem mintegy 700 millió forint kárt okozó csalássorozat alapos gyanújáról van szó. A gyanúsítottak száma meghaladja a hetvenet. Eddig csaknem 1800 tanút hallgattak ki. A Hungaro-Energen Rt. rendezvényein elsősorban házaspárokat szerveztek be egy különböző kozmetikai termékeket forgalmazó hálózatba. A belépés és a termékek díja 390 ezer forint volt, ám a társaság azt ígérte, hogy ez többszörösen megtérülhet, ha sikerül a „vállalkozóknak” újabb ügynököket beszervezniük. Az ügyben az első feljelentést - a szerződés hibás teljesítése miatt - már 1998-ban megtették. A társaság egyébként különböző adókártyákat is kibocsátott, ám ezeket a feltüntetett szállodák és más kereskedelmi egységek egy részében nem fogadták el. A cég évekkel ezelőtt Energen-Hungary Kft.-ként kezdett tevékenykedni s mintegy 8 ezer ügynököt foglalkoztatott. Később a nem jogutódként létrejött Hungaro-Energen Rt. közülük már csak 2 ezret vett át. A többiek nem tudtak tovább dolgozni, illetve jogosulatlanul tevékenykedtek. A vizsgálat során kiderült az is, hogy a Hungaro-Energen csak a rendőrségi eljárás megkezdése után jelent meg saját termékkel a piacon, korábban más gyártók átcímkézett termékeit kínálták ügynökei. (NAPI)

Szerző(k):
Körtési Zsolt