BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

eredmény

05.
14.
23:59

Félmilliárd euró fölött a FIAT vesztesége

A FIAT S.p.A. az első negyedévet a vártnál nagyobb, 529 millió euró veszteséggel zárta, szemben az egy évvel korábbi 193 milliós adózott nyereséggel, árbevétele pedig 4 százalékkal, 14,15 milliárd euróra csökkent. A legnagyobb olasz vállalatcsoport üzemi nyeresége az egy évvel korábbi 125 millió euróról 299 millió eurós üzemi veszteségbe fordult; a Bloomberg által megkérdezett elemzők csak 205 milliós mínuszra számítottak. Az eredmény romlását főként a FIAT Auto gyengélkedése okozta; az autógyártó ágazat árbevétele 11,2 százalékkal csökkent, üzemi vesztesége pedig az egy évvel korábbi 16 millióról 429 millió euróra szökött fel a cég által gyártott személyautók és kishaszonjárművek iránti kereslet visszaesése miatt. Paolo Fresco elnök kijelentette: bízik abban, hogy a csoport a tavalyi 318 millió euró nyereség után nullszaldó körüli eredménnyel zárja az idei évet, de kevés esélyt ad annak, hogy a kereslet ismét emelkedésnek indul. A gépjárműpiac áprilisban Olaszországban 13,3 százalékkal, Európában 4 százalékkal zsugorodott, a FIAT-nak a belföldi piacon való részesedése az egy évvel korábbi 35,4-ről 32,0 százalékra csökkent. A csoport nettó adóssága az 1,3 milliárd euró összegű tőkeemelés ellenére december vége óta 570 millió euróval, 6,6 milliárd euróra emelkedett. Fresco megerősítette, hogy a múlt év végén bejelentett szerkezetátalakítás és adósságcsökkentés még ebben a félévben jelentős divesztíciókkal jár majd. Ezek sorában tőzsdei úton értékesítik a FIAT 90 százalékos tulajdonában lévő és az elemzők által 1,2-2 milliárd euróra becsült értékű Ferrari S.p.A. kisebbségi részvénycsomagját. A Ferrari sportkocsik mellett a Maseratikat is gyártó társaság 18 millió euró üzemi veszteséggel zárta a negyedévet; új részvények kibocsátásával is együtt járó tőzsdére vitelétől a FIAT mintegy 780 millió euró bevételt remél. G. S.

Szerző(k):
Sebő Gábor
05.
14.
23:59

Az akvizíciók javították a Sanoma eredményét

A finn SanomaWSOY Oyj kiadói csoport az első negyedévben 39 százalékkal, 9,9 millió euróra növelte adózott nyereségét. A növekedést a cég szerint elsősorban a holland VNU NV lapkiadó üzletágának tavalyi megvásárlása magyarázza. Az akvizíció keretében Magyarországon a VNU Budapest által kiadott 30 lap - egyebek között a Nők Lapja, a Story, a Meglepetés, a Cosmopolitan, az Otthon és a Figyelő -, továbbá három internetes portál és öt weboldal is a Sanoma-csoporthoz került. A rendkívüli tételekkel együtt 32 százalékkal, 23,9 millió euróra nőtt a profit az alaptevékenységhez kevésbé kötődő érdekeltségek, illetve ingatlanok eladása következtében. Az árbevétel az akvizíciók nyomán 54 százalékkal, 555 millió euróra emelkedett, a magazinkiadó üzletág árbevétele ugyanakkor hatszorosára, 232,1 millió euróra, üzemi nyeresége pedig 1 millióról 7,7 millió euróra ugrott. A felvásárlásokat nem számítva viszont 1 százalékkal csökkent a csoport forgalma, főként a finn reklámpiac 6 százalékos zsugorodása következtében. A cég közölte, hogy árbevétele idén eléri a 2,4 milliárd eurót a tavalyi 1,74 milliárd után. Ez némi eltérést jelent a februári előrejelzéshez képest, amelyben még 2,4 milliárdot meghaladó forgalom szerepel. Az üzemi nyereség ezzel szemben a korábban prognosztizált 25 százalék helyett a mostani várakozások szerint 33 százalékkal nő. A magazinkiadó üzletág árbevétele idén az előrejelzés szerint megközelíti az egymilliárd eurót. (NAPI)

Szerző(k):
Sebő Gábor
05.
12.
23:59

Nyereséges a Daewoo Motor

A dél-koreai Daewoo Motor Co. a hét végén bejelentette, hogy az első negyedévben 16 milliárd von (12,54 millió dollár) üzemi nyereséget (EBIT) ért el, szemben az egy évvel korábbi 46,4 milliárdos veszteséggel, miközben az árbevétel 1050 milliárdról 954 milliárd vonra (1 dollár = 1275,4 von) csökkent. A csődgondnokság alá helyezett autóipari cég a javulást főként az elmúlt időszakban végrehajtott, többek között 7300 alkalmazott elbocsátásából származó megtakarításoknak tulajdonítja - írta a Reuters. A csoport kereskedelmi üzletága, a Daewoo Motor Sales Co. már két nappal korábban nyilvánosságra hozta első félévi üzleti jelentését, amely szerint az adózott profit az egy évvel korábbi 6,8 milliárdról 271 százalékkal, 25,1 milliárd vonra (19,77 millió dollárra) emelkedett. A cég közeljövőben várható eredményességét nagy mértékben befolyásolja, hogy a GM által irányított, a Daewoo legkorszerűbb üzemeit átvevő vegyesvállalat módosítja-e az eladási jutalékok jelenlegi rendszerét - vélik az elemzők, hozzátéve, hogy a piaci kereslet jobb kiaknázása érdekében szükséges lenne legalább egy szabadidő-autó (SUV) mielőbbi piacra dobása. A korábban a Daewoo érdekeltségébe tartozó, a csődgondnoki eljárás során önálló hitelezői vezetés alá vont Ssangyong Motor Co. az első negyedévet 41,8 milliárd von adózott nyereséggel zárta, szemben az egy évvel korábbi 4,1 milliárdos veszteséggel; üzemi nyeresége eközben kétszeresére, 54 milliárd vonra ment fel. G. S.

Szerző(k):
Sebő Gábor