BUX 138403.54 0,57 %
OTP 44380 0,91 %
header

deficit

07.
28.
21:59

Szlovákia jövőre egy lépéssel közelebb az euróhoz

Sidó Zoltán, Pozsony Jövőre Szlovákia államháztartási hiánya, amely magába foglalja az állami költségvetést, az önkormányzatok, az egészségügyi és szociális biztosítók büdzséjét is, a bruttó hazai termékhez (GDP) mérten az idei 3,4 százalékról 2,9 százalékra csökken – mondta sajtótájékoztatóján Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter. Ha ez valóban sikerül, akkor Pozsony teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges egyik legfontosabb kritériumot, amely 3 százaléknál húzza meg az államháztartási hiány elfogadható hiányát. A képhez hozzátartozik, hogy az államháztartás tényleges hiánya 2005-ben és 2006-ban is valójában a GDP 4,2 százalékának felel majd meg, azonban ha Brüsszel valóban engedélyezi, hogy a második nyugdíjpillér okozta deficitet ne vegyék figyelembe, akkor a hiány idén 3,4, 2006-ban pedig 2,9 százalék. Egyébként a pénzügyi tárca prognózisa szerint 2008-ban 36,20 koronát ér majd az euró (jelenleg 39 korona körül mozog). Ivan Miklos ismertette a jövő évi állami költségvetés kereteit, sőt a szaktárca 2007-ig tekintett előre. Eszerint 2006-ban a kiadás 327,2 milliárd, a bevétel 265,6 milliárd koronát tesz ki, azaz a deficit 61,6 milliárd korona; 2007-ben az idevágó mutatók 350,6 milliárd, 310,5 milliárd és 40,1 milliárd korona. Ami a jövő évi prioritásokat illeti, a sztrádaprogramra 19,5 milliárd koronát szán a pénzügy, ami 10,3 százalékkal több, mint az idei 17,7 milliárd. Viszont a mezőgazdaság nem tartozik a kiemelt területek közé – Miklos mindössze az uniós dotáció 41,9 százaléka erejéig támogatná az agrárszférát, az idei 54 százalék helyett.

Szerző(k):
Sidó Zoltán
07.
10.
21:59

Prága jövőre csökkenti a deficitet

A cseh pénzügyminisztérium a jövő évi költségvetési tervezetében az idei 83,6 milliárd koronára (2,77 milliárd euró) várt deficitnél jelentősen kisebb, 76,4 milliárd koronás hiánnyal számol. Ez azonban a CTK szerint nem számol a kormány által most javasolt személyi jövedelemadó-csökkentéssel, amit ha a parlament elfogad, 15 milliárd koronával csökkenti a bevételeket. Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter szerint azonban ezt fedezni fogja a megnövekvő jövedékiadó-bevétel. Az állami kiadások összege ugyanakkor 923 milliárd korona, vagyis meghaladja az euró 2010-es bevezetését célzó konvergenciaprogramban rögzített 915 milliárd koronás plafont. A túlköltekezés valódi oka az elemzők és a központi bank szerint is a jövő évi választás, a miniszter viszont úgy látja, hogy a vártnál gyorsabb gazdasági növekedés teszi lehetővé a kiadások mérsékeltebb ütemű csökkentését. A cél, hogy a GDP-arányos költségvetési hiányt az idei 4,7 százalékáról jövőre 3,8, 2008-ra pedig 3 százalékra csökkentsék.

Szerző(k):
Barabás János T.
07.
07.
21:59

Kedvezően alakul a lengyel és a cseh büdzsé

Lengyelországban a költségvetés hiánya az első félévben az egész évre tervezett összeg 43-45 százalékát tette ki, szemben a tavaly ilyenkor tapasztalt közel 62 százalékkal – nyilatkozta tegnap Elzbieta Suchocka-Roguska pénzügyminiszter-helyettes. Ebben a tervezett mértéket meghaladó bevételek mellett döntő szerepet játszott, hogy a jegybank nyereségéből 1,11 milliárd dollárnyit átutaltak a költségvetésbe. Idén 45,3 milliárd zloty hiánnyal számolnak, ami a bruttó hazai termék 5,7 százaléka. Andrzej Raczko pénzügyminiszter a Reutersnak nyilatkozva óvott a túlzott derűlátástól, mivel az év második felében nőni fognak az uniós tagsággal kapcsolatos kiadások. A cseh pénzügyminisztérium optimistább a deficit alakulásával kapcsolatban. Tegnapi prognózisában az idén várható költségvetési hiány mértékét a májusi 5,6-ről a GDP 5,3 százalékára csökkentette, és a 2005–2007-es időszak minden évében 0,2 százalékponttal kisebb hiányt vár, így 2007-ben nem 3,5, hanem csak 3,3 százalékos lesz a deficit.

Szerző(k):
Barabás János T.