Tizenkét társunk van
Tizenkét társunk van
Szlovákia jövőre egy lépéssel közelebb az euróhoz
Sidó Zoltán, Pozsony Jövőre Szlovákia államháztartási hiánya, amely magába foglalja az állami költségvetést, az önkormányzatok, az egészségügyi és szociális biztosítók büdzséjét is, a bruttó hazai termékhez (GDP) mérten az idei 3,4 százalékról 2,9 százalékra csökken – mondta sajtótájékoztatóján Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter. Ha ez valóban sikerül, akkor Pozsony teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges egyik legfontosabb kritériumot, amely 3 százaléknál húzza meg az államháztartási hiány elfogadható hiányát. A képhez hozzátartozik, hogy az államháztartás tényleges hiánya 2005-ben és 2006-ban is valójában a GDP 4,2 százalékának felel majd meg, azonban ha Brüsszel valóban engedélyezi, hogy a második nyugdíjpillér okozta deficitet ne vegyék figyelembe, akkor a hiány idén 3,4, 2006-ban pedig 2,9 százalék. Egyébként a pénzügyi tárca prognózisa szerint 2008-ban 36,20 koronát ér majd az euró (jelenleg 39 korona körül mozog). Ivan Miklos ismertette a jövő évi állami költségvetés kereteit, sőt a szaktárca 2007-ig tekintett előre. Eszerint 2006-ban a kiadás 327,2 milliárd, a bevétel 265,6 milliárd koronát tesz ki, azaz a deficit 61,6 milliárd korona; 2007-ben az idevágó mutatók 350,6 milliárd, 310,5 milliárd és 40,1 milliárd korona. Ami a jövő évi prioritásokat illeti, a sztrádaprogramra 19,5 milliárd koronát szán a pénzügy, ami 10,3 százalékkal több, mint az idei 17,7 milliárd. Viszont a mezőgazdaság nem tartozik a kiemelt területek közé – Miklos mindössze az uniós dotáció 41,9 százaléka erejéig támogatná az agrárszférát, az idei 54 százalék helyett.
Prága jövőre csökkenti a deficitet
A cseh pénzügyminisztérium a jövő évi költségvetési tervezetében az idei 83,6 milliárd koronára (2,77 milliárd euró) várt deficitnél jelentősen kisebb, 76,4 milliárd koronás hiánnyal számol. Ez azonban a CTK szerint nem számol a kormány által most javasolt személyi jövedelemadó-csökkentéssel, amit ha a parlament elfogad, 15 milliárd koronával csökkenti a bevételeket. Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter szerint azonban ezt fedezni fogja a megnövekvő jövedékiadó-bevétel. Az állami kiadások összege ugyanakkor 923 milliárd korona, vagyis meghaladja az euró 2010-es bevezetését célzó konvergenciaprogramban rögzített 915 milliárd koronás plafont. A túlköltekezés valódi oka az elemzők és a központi bank szerint is a jövő évi választás, a miniszter viszont úgy látja, hogy a vártnál gyorsabb gazdasági növekedés teszi lehetővé a kiadások mérsékeltebb ütemű csökkentését. A cél, hogy a GDP-arányos költségvetési hiányt az idei 4,7 százalékáról jövőre 3,8, 2008-ra pedig 3 százalékra csökkentsék.
Kedvezően alakul a lengyel és a cseh büdzsé
Lengyelországban a költségvetés hiánya az első félévben az egész évre tervezett összeg 43-45 százalékát tette ki, szemben a tavaly ilyenkor tapasztalt közel 62 százalékkal – nyilatkozta tegnap Elzbieta Suchocka-Roguska pénzügyminiszter-helyettes. Ebben a tervezett mértéket meghaladó bevételek mellett döntő szerepet játszott, hogy a jegybank nyereségéből 1,11 milliárd dollárnyit átutaltak a költségvetésbe. Idén 45,3 milliárd zloty hiánnyal számolnak, ami a bruttó hazai termék 5,7 százaléka. Andrzej Raczko pénzügyminiszter a Reutersnak nyilatkozva óvott a túlzott derűlátástól, mivel az év második felében nőni fognak az uniós tagsággal kapcsolatos kiadások. A cseh pénzügyminisztérium optimistább a deficit alakulásával kapcsolatban. Tegnapi prognózisában az idén várható költségvetési hiány mértékét a májusi 5,6-ről a GDP 5,3 százalékára csökkentette, és a 2005–2007-es időszak minden évében 0,2 százalékponttal kisebb hiányt vár, így 2007-ben nem 3,5, hanem csak 3,3 százalékos lesz a deficit.
Ne a mi bőrünkre takarékoskodjanak!
Az új uniós tagjelöltek pénzügyminiszterei, köztük Draskovics Tibor egyetértettek abban, hogy az EU-nak inkább más kiadásokon kell spórolnia, nem a most belépők kárára.