Lengyelországban a költségvetés hiánya az első félévben az egész évre tervezett összeg 43-45 százalékát tette ki, szemben a tavaly ilyenkor tapasztalt közel 62 százalékkal – nyilatkozta tegnap Elzbieta Suchocka-Roguska pénzügyminiszter-helyettes. Ebben a tervezett mértéket meghaladó bevételek mellett döntő szerepet játszott, hogy a jegybank nyereségéből 1,11 milliárd dollárnyit átutaltak a költségvetésbe. Idén 45,3 milliárd zloty hiánnyal számolnak, ami a bruttó hazai termék 5,7 százaléka. Andrzej Raczko pénzügyminiszter a Reutersnak nyilatkozva óvott a túlzott derűlátástól, mivel az év második felében nőni fognak az uniós tagsággal kapcsolatos kiadások. A cseh pénzügyminisztérium optimistább a deficit alakulásával kapcsolatban. Tegnapi prognózisában az idén várható költségvetési hiány mértékét a májusi 5,6-ről a GDP 5,3 százalékára csökkentette, és a 2005–2007-es időszak minden évében 0,2 százalékponttal kisebb hiányt vár, így 2007-ben nem 3,5, hanem csak 3,3 százalékos lesz a deficit.
