Az Európai Unió stabilitási paktumának betartása legyen kötelező valamennyi EU-tag számára - mondta pénteken Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter annak a pozsonyi nemzetközi pénzügyi konferenciának a sajtótájékoztatóján, amelyen Lettországot kivéve valamennyi májusban belépő ország pénzügyminisztere vagy pénzügyi államtitkára részt vett. Magyarországot Draskovics Tibor képviselte. A konferencián nem fogadtak el közös zárónyilatkozatot, csupán egyeztették elképzeléseiket.
Ivan Miklos felsorolta azokat a témaköröket, amelyekben többé-kevésbé egyetértett a kilenc állam pénzügyminisztere. A 2007 és 2013 közötti időszakra tervezett uniós költségvetési koncepciót jó kiindulási alapnak tartják, a költségvetési befizetések felső határa a tagállamok bruttó hazai össztermékének (GDP) 1,24 százaléka kellene, hogy maradjon. Ha mégis csökkentik a kiadásokat, akkor azt ne a szolidaritás, az újonnan belépők kárára tegyék. Miklos szerint ha már mindenképpen le kell faragni a kiadási oldalt, mégpedig legfeljebb a GDP 1,15 százalékára, akkor a kisebb hozzáadott értékű területek, konkrétan a mezőgazdaság támogatásától lehetne elvonni forrásokat. Ami az euró bevezetését illeti, az összes EU-csatlakozó a maastrichti kritériumok betartása árán a közös pénznem gyors bevezetése mellett szállt síkra, miközben az ERM II rendszerben eltöltött időszakot a minimálisra szeretnék lefaragni. A bevezetés időpontjáról szólva Miklos a többiek nevében is nyilatkozva közölte: a balti államok és Szlovénia van legközelebb a célhoz, e négy ország már 2007-től használhatná az unió közös pénzét. További témakört jelentett a nyugdíjreformmal kapcsolatos kiadások kérdésének kezelése. Mint ismeretes, az Eurostat a nyugdíjreform okozta többletköltséget beleszámítja az államháztartási hiányba. A miniszterek viszont tárgyalni szeretnének Brüsszellel arról, hogy ez ne így legyen. Ahogy Miklos fogalmazott: az Eurostat döntése csak statisztikai szempontból logikus. Végezetül: nem támogatják az Európai Unió közös adójának bevezetését.
