A cseh pénzügyminisztérium a jövő évi költségvetési tervezetében az idei 83,6 milliárd koronára (2,77 milliárd euró) várt deficitnél jelentősen kisebb, 76,4 milliárd koronás hiánnyal számol. Ez azonban a CTK szerint nem számol a kormány által most javasolt személyi jövedelemadó-csökkentéssel, amit ha a parlament elfogad, 15 milliárd koronával csökkenti a bevételeket. Bohuslav Sobotka pénzügyminiszter szerint azonban ezt fedezni fogja a megnövekvő jövedékiadó-bevétel. Az állami kiadások összege ugyanakkor 923 milliárd korona, vagyis meghaladja az euró 2010-es bevezetését célzó konvergenciaprogramban rögzített 915 milliárd koronás plafont. A túlköltekezés valódi oka az elemzők és a központi bank szerint is a jövő évi választás, a miniszter viszont úgy látja, hogy a vártnál gyorsabb gazdasági növekedés teszi lehetővé a kiadások mérsékeltebb ütemű csökkentését. A cél, hogy a GDP-arányos költségvetési hiányt az idei 4,7 százalékáról jövőre 3,8, 2008-ra pedig 3 százalékra csökkentsék.
