BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

bérek

06.
12.
23:59

A jövő évi reálbéremelést is biztosíthatják az idei kormánydöntések?

A munkavállalói érdekképviseleti szervezetek minimum az inflációval megegyező mértékű bérnövekedést tartanak szükségesnek 2003-ban, de a GDP-vel megegyező reálbér-emelkedés is az elvárások közt szerepel. Ennek a biztosítása azonban nem feltétlenül jelenti a nominális keresetek növelését, hiszen az adóterhelés csökkentése is ilyen hatással járhat. Az közalkalmazotti körben pedig a szeptemberi emelés akár önmagában kielégítheti a szakszervezetek követeléseit. Részletek a csütörtöki NAPI Gazdaságban.

Szerző(k):
Economx
04.
21.
23:59

Összeomlottak a német bértárgyalások

Hét év óta először fenyegeti komoly sztrájk Németországot, miután a múlt pénteken összeomlottak a tárgyalások az IG Metall fém- és gépipari szakszervezet és a munkáltatók között a Baden-Württembergre vonatkozó, de az egész országra irányadónak tekintett új bérmegállapodásról. Az IG Metall vezetője, Klaus Zwickel a munkaadókat tette felelőssé a tárgyalások kudarcáért, és közölte, megszavaztatják 2,8 millió tagjukat az országos munkabeszüntetésekről, amelyek akár május 6-tól megkezdődhetnek. A figyelmeztető sztrájkok hetek óta tartó sorozata után az országos sztrájk elemzők szerint lelassítaná az amúgy is gyenge gazdasági növekedést. Az Európai Központi Bank (ECB) figyelmeztetett, hogy a túlzott béremelések veszélyeztetik az árstabilitást és inflációs spirált indíthatnak be. A Reuters által megkérdezett elemzők véleménye szerint ha a munkaadók engednek a bérkövetelésnek, az ECB várhatóan kamatemeléssel próbálja majd útját állni a pénzromlásnak. A tárgyalásokon az IG Metall 6,5-ről 4 százalékra szállította le béremelési követelését, de a munkaadók nem voltak hajlandók 3,3 százaléknál többet vállalni. A tárgyalások utolsó fordulója előtt még látszott némi remény a megállapodásra, különösen mert a vegyiparban sikerült egyezséget kötni egy 3,6 százalékos béremelésről. Az IG Metall azonban ennél magasabb növelést akart, arra hivatkozva, hogy a vegyiparnál jóval sikeresebb fém- és gépipari cégek, így a nagy autóipari vállalatok, többet engedhetnek meg maguknak. Az elemzők szerint 3,0-3,5 százalékos béremelés még nem ártana a gazdaságnak és elfogadható lenne az ECB számára is. A frankfurti értéktőzsde árfolyameséssel reagált a hírekre, mert a befektetők borúlátók a gazdasági föllendülés kilátásait illetően. (NAPI)

Szerző(k):
Barabás János T.