BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A jövő évi reálbéremelést is biztosíthatják az idei döntések?

A szakszervezetek minimum az inflációval megegyező mértékű bérnövekedést tartanak szükségesnek 2003-ban, de a GDP-bővüléssel megegyező reálbér-emelkedés is az elvárások közt szerepel. Ez megoldható az adóterhelés csökkentésével is. A közalkalmazotti körben a szeptemberi emelés akár önmagában elég lehet.

2002. június 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szakszervezetek figyelmét jelenleg még a szeptemberi 50 százalékos közalkalmazotti bérintézkedések kötik le, a 2003-ra vonatkozó bérköveteléseiket még nem számszerűsítették. Ezzel együtt az utóbbi napokban olyan nyilatkozatok jelentek meg, hogy a nemzeti bérfelzárkóztatási program végrehajtása érdekében évente a GDP-vel megegyező mértékű reálbér-emelkedésre lenne szükség. Az EU-bérekhez való felzárkózás programját húsz évnél rövidebb időszak alatt képzelik el.

Wittich Tamás, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetség (MSZOSZ) vezetésével megbízott alelnöke szerint vásárlóerő-paritáson jelenleg a magyar bérek az uniós átlag 30 százalékát érik el, míg a spanyol, portugál, görög bérekhez képest a hasonló mutató közel 50 százalék.
Wittich lapunknak elmondta, hogy a béremelkedési igények megfogalmazásakor számos körülményt kell figyelembe venniük. Kérdés, hogyan alakul az adóterhelés jövőre. Abban sem biztos, hogy a továbbiakban, ha a GDP növekedése elmarad az előre jelzettől (amit a beruházások alakulása alapján nem zár ki), akkor érdemes lesz-e az őszi egyeztetéseken ehhez a mutatóhoz kötni a reálbér-emelési igényeiket. Úgy véli továbbá, hogy az idei bérintézkedések a közalkalmazotti körben a versenyszférában is béremelési igényeket támasztanak.
Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke szerint a munkavállalói oldal alapkövetelése a következő évre, hogy a bérek és keresetek reálértékét megőrizzék, s ezenfelül folytatódjék a közszféra béreinek felzárkóztatása. A 2003-as esztendőre vonatkozó béremelési igényeik megfogalmazásakor figyelembe kell venniük az idén szeptemberi bérintézkedést, valamint a köztisztviselői életpályához kapcsolódó bérrendezést. Szabó elmondta, hogy az újra felálló Országos Érdekegyeztető Tanács első ülésén, várhatóan augusztus végén a jövő évi büdzsét érintő kérdések is szerepelhetnek.
A pénzügyminiszter szerint visszafogott béremelésre lehet szükség az államháztartási mérleg megóvása érdekében. Elképzelhető, hogy a bérnövelés megoldható a nominális összeg emelése nélkül is. A szeptemberi bérkiáramlás ugyanis 2003 első nyolc hónapjában is erőteljesen érezteti hatását, s az egész évre szétterítve is teljesítheti a munkavállalói szervezetek követeléseit.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet