BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
header

atomerőmű

05.
24.
23:59

Be kell fejezni a mohi atomerőmű két reaktorát

Szlovákia a Slovenské Elektrárne (SE) szlovák villamos művek 66 százalékos privatizációjában azt a pályázót részesíti előnyben, amelyik befejezi a mohi atomerőmű 3. és 4. reaktorának építését – közölte tegnapi sajtótájékoztatóján Pavol Rusko gazdasági miniszter. Az általa vezetett tárca azt szeretné, hogy a két félbehagyott 440 megawattos reaktor befejezése ne terhelje az állami költségvetést és a beruházó ne kérjen állami garanciákat. A Sme szerint a beruházás mintegy 50 milliárd koronát tenne ki. A magyar határ közelében lévő Mohiban két reaktor már elkészült, a másik kettő azért volna fontos, mert a Nagyszombat szomszédságában lévő Jaslovské Bohunice-i atomerőmű két reaktorát az Európai Unióval kötött egyezmény értelmében 2006-ban, illetve 2008-ban le kell állítani. Emellett Nováky és Vojany hőerőműveiben szintén kapacitáskieséssel számolnak. Pavol Rusko adatai szerint a felsoroltak miatt a Slovenské Elektrárne jelenlegi 26 TWh-os kapacitása közel 18 TWh-ra esik vissza, ami azt eredményezi, hogy míg Szlovákia napjainkban 2 TWh-nyi villamos energiát exportál, addig a későbbiekben 6 TWh-nyi energiaimportra szorulhat. Ausztria azonnali tiltakozása ellenére Rusko közölte: meggyőződésük, hogy meg lehet egyezni. Szlovákia saját energiaforrásokat igényel, már csak azért is, mert gazdasági növekedése fokozódó energiaigénnyel jár. Rusko odáig ment, hogy szerinte felül kellene vizsgálni a Jaslovské Bohunice-i atomerőmű leállításáról szóló egyezményt is, mivel az 1998-ban megkötött megállapodás óta több mint 10 milliárd koronát fordítottak a két 440 MW-os blokk korszerűsítésére, és az jelenleg valamennyi nyugat-európai biztonsági feltételnek megfelel, legalábbis 2010-ig.

Szerző(k):
Sidó Zoltán
08.
24.
23:59

Leállítják a román atomerőművet

A Duna alacsony vízállása miatt leállítják a folyó vizével hűtött cernavodai nukleáris erőművet. A 750 megawatt kapacitású erőmű, amelyet 1996-ban helyeztek üzembe, Románia energiaszükségletének több mint 10 százalékát fedezi. A döntést az kényszerítette ki, hogy a hét végén három nap alatt az egy évszázada legalacsonyabb vízszint több mint 40 centiméterrel tovább csökkent.

Szerző(k):
Barabás János T.
05.
21.
23:59

Külföldi szakértők Pakson

Hűtési elégtelenség okozta április 10-én a súlyos üzemzavart a paksi atomerőműben - erősítette meg Rónaky József, az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) főigazgatója. Részleteket azonban a szervezet csak május végén közöl, azután, hogy a jelentését átadta a kormánynak. Egyelőre nem kívánt részletekbe bocsátkozni arról sem, hogy az OAH milyen javaslatokat tesz majd a hatósági engedélyezés, ellenőrzés szigorításával kapcsolatban. A vizsgálati dokumentumok arra is kitérnek majd, hogy a jelenleg érvényben lévő helyett más ellenőrzési eljárásnál kiderülhettek volna-e a fűtőanyag-tisztítási technológia hiányosságai. Várhatóan június közepétől külföldi atomenergiai szakemberek kezdenek vizsgálatot Pakson. Bár ezt az Országos Atomenergia Bizottság elnökeként Csillag István gazdasági miniszter is kezdeményezte, a hivatalos felkérést az OAH nyújtotta át kedden Bécsben a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatójának. Rónaky szerint a NAÜ bekapcsolódása az üzemzavar okainak tisztázásába nagymértékben hozzájárulhat a lakossági bizalom megerősítéséhez. Az OAH rendkívüli esetekre szánt költségkeretébe egyelőre belefér az erőműben végzett szakértői különvizsgálatok miatti többletkiadás - tudta meg a NAPI Gazdaság. A NAÜ küldöttei magyarországi tartózkodásának költségeit részben a nemzetközi szervezet, részben az OAH állja.

Szerző(k):
Bubrik Gáspár