BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,0 %
header

acélipar

11.
30.
23:59

Washington feladja a büntetővámot?

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) amerikai kérésre máról december 10-ére halasztotta a legvégső döntést arról, hogy a jogszabályokba ütközőnek minősítse-e az Egyesült Államok által az importált acéltermékekre kivetett büntetővámokat. Washington ezzel kilenc nap haladékot kapott a helyzet rendezésére. A WTO legfelsőbb bírósága korábban már illegálisnak minősítette az amerikai acélvámrendeletet, és az Európai Unió be is jelentette: öt nappal azután, hogy a szervezet végleg jóváhagyja a bírósági döntést, 2,2 milliárd dollár összértékű szankciókkal válaszol az USA lépésére. Ez a legnagyobb összegű szankció volna a kereskedelmi háborúk történetében. A panaszosok között volt az EU mellett Japán, Kína, Brazília és több más ország is. A Reuters értesülései szerint a WTO döntésének hátterében az állhat, hogy George W. Bush amerikai elnök állítólag kész az acél rendkívüli importvámjának eltörlésére vagy csökkentésére. A 2002 márciusában kivetett, 30 százalékot is elérő védővámok a hírek szerint már az elnöki tanácsadók szerint is több kárt okoznak, mint hasznot. A büntetővámok egyébként az USA legszorosabb szövetségesei mellett nem vonatkoznak az olyan fejlődő és reformországokra sem, amelyek részesedése az amerikai acélimportban nem éri el a 3 százalékot - ezek közé tartozik Magyarország is.

Szerző(k):
Barabás János T.
08.
01.
23:59

A WTO az európai acéltermelők mellé állt

A Kereskedelmi Világszervezet (WTO) tegnapi döntése szerint az USA megsértette a nemzetközi kereskedelmi normákat, amikor külön vámot vetett ki bizonyos európai cégektől származó acélipari termékek importjára; ezzel a WTO májusi előzetes véleménye hivatalossá vált. Az USA a kifogásolt vámemelést azzal indokolta, hogy a privatizált európai acélipari vállalatok a korábbi állami támogatás miatt meg nem engedhető piaci előnyre tettek szert. A WTO az európai álláspontot fogadta el, miszerint a magánbefektetők piaci áron jutottak a cégekhez, a korábbi támogatásokból nem származott hasznuk. Bár a WTO felszólította az USA illetékeseit a kifogásolt vámintézkedések módosítására, a várható fellebbezés miatt - valószínűleg 2003 elején - újabb döntésre lesz szükség. Amennyiben az újabb vizsgálat is az európaiaknak ad igazat, az felhatalmazást jelent az USA elleni kereskedelmi szankciókra. A mostani döntés nincs összefüggésben azzal, hogy az USA márciusban egyoldalúan emelte az acélvámokat. (NAPI)

Szerző(k):
Sebő Gábor
05.
06.
23:59

Piacvédelem az acéliparnak?

Piacvédelmi eljárás megindításáról folytat előzetes vizsgálatot a magyar acélipar érdekében a Gazdasági Minisztérium (GM) a Külügyminisztériummal (KüM) egyeztetve - tájékoztatott a KüM. A vizsgálat eredményéről szóló határozatot a Gazdasági és Foglalkoztatási Közlönyben a közeli napokban teszik közzé. A KüM szerint a hazai acéliparnak évek óta romlott a helyzete, az import jelentősen nőtt. (NAPI)

Szerző(k):
Diószegi József