Míg a legtöbb városban mérsékelt emelésekkel igazodtak a képviselők fizetései a megemelkedett költségekhez, Pécs egyedülálló módon, több mint 70 százalékos emelést hajtott végre, ezzel kiemelkedve a megyei jogú városok közül.

Csaknem ötször annyi pénzt fordít idén a pécsi önkormányzat a helyi képviselők „ellátmányára”, mint a múlt évben, dddig a pécsi képviselők munkájára évente hozzávetőleg 100 milliót fordított az önkormányzat, idén ez az összeg 486 millióra nő majd

- derül ki a Népszava összeállításából.

Az előző ciklusban a mindenkori minimálbérrel volt egyenlő a képviselői tiszteletdíj (ez kerekítve 267 ezer forint), ha valaki testület két bizottságában elnökként-alelnökként vagy tanácsadóként is szolgált, akkor a díj maximum 507 ezer forintra hízott. Januártól a képviselői alapdíj 663 ezerre emelkedett, a funkcióhalmozóknak pedig 1 millió 259 ezer bruttó tiszteletdíj jár.

Ez a helyzet némiképp annak következménye, hogy a testület erőviszonyai megosztottak.

A Fidesz és szövetségesei 11, a polgármester ellenzéki pártokat integráló csapata 9 képviselőt delegált a közgyűlésbe, ahhoz, hogy bármelyik oldal akarata érvényesüljön, a két frakciónak szüksége van a Mi Hazánkért, a Kutyapárt és két civil szervezet egy-egy képviselőinek voksára. Ezért hosszas tárgyalások folytak a város irányításának mikéntjéről, melynek végén a testület megszavazta a polgármester két alpolgármesterjelöltjét, cserébe a Péterffyt kontrolláló erők öt tanácsnoki helyet kaptak és többséghez jutottak a bizottságokban. 

Győrben is felszöktek a tiszteletdíjak. A Fidesz-KDNP uralta közgyűlés megszavazta ugyanis, hogy a képviselői alapdíj 151 ezerről 563-ezerre nőjön. 

Korábban, ha valaki bizottsági tag is volt, akkor 219 ezret kapott, ezt a testület 844 ezerre emelte, s aki önkormányzati tanácsnok, annak a „gázsija” 287 ezerről 1 millió 60 ezerre erősödött.

Mindez 37 milliós többletkiadást jelent a városnak.

Ezt a múlt év végén hozott döntést város kisebbségben lévő, ellenzéki polgármestere, Pintér Bence megvétózta, eredménytelenül. 

Számos városban megelégedtek a képviselők lényegesen kisebb mértékű díjemeléssel.

  • Baján a kormánypárti irányítású testület az országos összehasonlításban addig is alacsonynak számító képviselői díjakat mindössze 20 százalékkal tolta feljebb. Ennek eredményeképp most a bajai képviselők alapdíja bruttó 108 ezer forintra, s a bizottsági elnököké 210, a tanácsnokok 252 ezerre ugrott.
  • Az ellenzéki irányítású Siófokon a képviselők havi 170 ezerért látják el feladataikat, a bizottsági tagságért plusz 90 ezer, míg a bizottsági elnöki - tanácsnoki - pozícióért 130 ezer forintot vehetnek fel.
  • Az immár ugyancsak ellenzéki bázisnak számító Hódmezővásárhelyen a 195 ezer forintos képviselői alapdíjat 265 ezer forintra emelték, ugyanakkor - a város pénzügyi helyzetét mérlegelve - arról is döntöttek, hogy a bizottsági és tanácsnoki munkáért nem jár pénz.
  • Egerben 22 százalékkal emelte meg a képviselők és a bizottsági elnökök díjazását az új, immáron jobboldali városvezetés tavalyi alakuló ülésén. A képviselői alapdíj havi bruttó 200 ezer forint, aki emellett valamelyik bizottságnak tagja, az 290 ezer, aki elnöke, az 380 ezret kap. Az alelnököknek nem jár plusz pénz.
  • Az ellenzéki összefogás által vezetett Érden a képviselői alapdíj megegyezik a minimálbérrel, vagyis bruttó 291 ezer forint. Aki tagja valamelyik szakbizottságnak, annak 451 ezer jár, aki bizottsági elnök, annak 553 ezer. Ennél többet nem kap az a képviselő sem, aki két bizottságnak dolgozik.
  • A fővárosi közgyűléstől kapott tájékoztatás szerint a testületnek az elmúlt ciklusban két tanácsnoka volt, az ő tiszteletdíjuk összesen havi 750 ezer forint volt, most egy tanácsnok szolgál 1 millió 767 ezerért. A bizottsági elnökök tiszteletdíja az elmúlt ciklusban 450 ezer volt, ez 2025-től 1 millió 767 ezerre emelkedett. A budapesti önkormányzatnak 2023-ban összesen 41 főtanácsadó és tanácsadó dolgozott, az ő tiszteletdíjukra havonta 33,3 milliót fizetett ki a főváros. Most 18 főtanácsnok és tanácsnok dolgozik a fővárosnak, s őket összesen 22,5 millió havi tiszteletdíj illeti. 
  • Nagykanizsán a legutóbbi ciklus végén 186 ezer volt a képviselők tiszteletdíja, tavaly októberben ezt 260 ezerre emelték. A bizottsági tagok 207 ezertől jutottak el a mai 390 ezerig, a tanácsnokok pedig 276 ezertől 520 ezerig.
  • Salgótarján a megyei jogú városok között az utolsó helyen áll az egy főre jutó helyi adóbevételek rangsorában, s ez meghatározza a mindenkori önkormányzat lehetőségeit, közölte a tavaly ősztől már jobboldali vezetésű város polgármesteri kabinetirodája. Itt a képviselők kénytelenek beérni bruttó 130 ezer forint tiszteletdíjjal.
  • Szolnokon az önkormányzati képviselők havi tiszteletdíja tavaly októbertől bruttó 450 ezer forintot, ami nagyjából 12 százalékos növekedést jelentett. Ezt az emelést is csak úgy tudták elérni, hogy a korábbi három alpolgármester helyett egy alpolgármestere van a városnak, s az így megtakarított bérkeretet a képviselők javadalmazására fordították. Györfi Mihály, a város tavaly megválasztott szocialista polgármester a neki jutó fizetésemelés teljes összegét felajánlja karitatív célokra, mivel a kormány számos döntése nehéz helyzetbe hozta az embereket.