BUX 139144.65 -0,11 %
OTP 45320 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Donald Tusk megköszönte Magyar Péternek, hogy visszahozta a visegrádi csoport jövőjébe vetett hitet, Babis a kémiában hisz

A V4-találkozó után megszólaltak az érintett felek, és mindannyian azon az állásponton voltak, hogy könnyebb lesz az együttműködéssel a kitűzött célokat elérni.

2026. június 24. szerda, 06:56

Fotó: MTI/MTVA / Hegedüs Róbert - Varsó, 2026. május 20.Donald Tusk lengyel kormányfõ (j) fogadja hivatalában Magyar Péter miniszterelnököt Varsóban 2026. május 20-án.MTI/Hegedüs Róbert
Varsó, 2026. május 20.Donald Tusk lengyel kormányfõ (j) fogadja hivatalában Magyar Péter miniszterelnököt Varsóban 2026. május 20-án.MTI/Hegedüs Róbert
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Köszönöm Magyar Péternek a remény visszahozatalát, hogy a visegrádi csoport, így Magyarország is újra az európai eseményeken hang lehet, továbbá, hogy újra együttműködhetünk függetlenül a különbségeinktől, hiszen mindannyian tudjuk, hogy nem minden témában egyezik a véleményünk - hangsúlyozta Donald Tusk lengyel miniszterelnök a V4-es miniszterelnöki csúcs után tartott sajtótájékoztatón Gödöllőn.

Megjegyezte, hogy mindig is voltak bizonyos különbségek, ugyanakkor „amikor ez egy lojális együttműködés volt, akkor az teljes bizalomra épült, a jó szándékról mindenki meg volt győződve, senki nem csapta be a másikat, sokszor egy ökölként haladtunk előre, és képesek voltunk akkor nemcsak hatással lenni a döntésekre, hanem néhány döntést diktálni is Európában".

Reményét fejezte ki, hogy a jövőben a kulcsfontosságú témákban, mint az energia, a migráció, a kohézió, a mezőgazdaság közösen képviselhetik az érdekeiket.

Ismét „egy csónakban evezünk", országaink és régiónk érdekeiért fogunk küzdeni

- mondta Andrej Babis. A cseh kormányfő hangsúlyozta: a V4 ismét működik, „és bízom benne, hogy tökéletesen fogunk működni".

Ez a négy ország Európa jövője, és meggyőződésem, hogy megint tökéletesen fogunk működni, ahogy az a múltban történt - fogalmazott Andrej Babis, megjegyezve: „gyönyörű" eredményeink lesznek, és ezért mindenki meg fog tenni mindent.

Andrej Babis elmondta: a megbeszélésen

  • az energiaárak,
  • a szén-dioxid-kvóták,
  • az új ír európai uniós elnökség,
  • a pénzügyi keret,
  • az európai kohézió és a versenyképesség,
  • a migráció,
  • az ukrajnai háború,
  • a közös védelmi kérdések
  • és az uniós bővítés voltak fontos témák,
  • de a miniszterelnökök érintették az új német javaslatot a következő ankarai NATO csúcstalálkozó vonatkozásában.

Megerősítette: a közös fellépések fontosak és remélhetőleg továbbra is sikeresek lesznek. Kérdésre válaszolva elmondta: bízik abban, hogy „a kémia működni fog" a négy ország vezetője között.

A versenyképesség erősítése a visegrádi együttműködés (V4) július 1-jével induló szlovák elnökségének egyik fő célja

- mondta a szlovák miniszterelnök a V4-csúcson Gödöllőn.

Robert Fico kifejtette, azt szeretnék, hogy a négy ország ismét nagyon erős legyen. Az unió versenyképességének fő problémáját a magas energiaárak jelentik, a villamos energia árát mindenképpen csökkenteni kell az EU-ban - húzta alá.

A szlovák elnökség második pillére az unió bővítése, e téren azt az álláspontot képviselik, hogy a csatlakozási tárgyalásokat már folytató országoknak - Szerbiának, Montenegrónak, Albániának és Ukrajnának teljesíteniük kell a belépési feltételeket.

A harmadik pillér a gyakorlati szektoriális együttműködések kérdése lesz, a védelmi iparra koncentrálnak majd, fontos lesz az illegális migrációval szembeni fellépés és a schengeni külső határok védelme is. De itt szeretnének egészségügyi és közlekedési együttműködésekkel is foglalkozni - jegyezte meg.

Robert Fico szerint fontos, hogy a V4-ek a jövőben koordinációs találkozókat tartsanak az Európai Tanács ülései előtt, hiszen közös állásponton vannak egyebek ellett a migrációs paktum és az illegális migrációval való fellépés terén, és együtt mintegy 65 millió polgárt képviselnek.

Kérdésre válaszolva elmondta,

bilaterális kérdések, például a Benes-dekrétumok ügye a mostani találkozón nem merült fel.

A visegrádi négyek együttműködése visszatért - mondta a magyar miniszterelnök Gödöllőn, a visegrádi együttműködés (V4) kormányfőinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón. Magyar Péter a gödöllői Grassalkovich-kastélyban Andrej Babis cseh, Donald Tusk lengyel és Robert Fico szlovák kormányfővel egyeztetett.

A miniszterelnök hangsúlyozta: Magyarország, Csehország, Lengyelország és Szlovákia elkötelezett a visegrádi együttműködés megerősítése mellett. Mint mondta, olyan V4-et szeretnének építeni, amely képes kézzel fogható eredményeket felmutatni és amely erős, hiteles hangként jelenik meg az európai döntéshozatalban.

Ez is érdekelhet