BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megállapodtak a V4-ek: erős és hiteles hangot akarnak az EU-ban

Kezdetét vette a gödöllői sajtótájékoztató a V4-ek találkozója után. A hamvaiból feltámasztott szövetség számos fontos kérdésben tárgyalt, Magyar Péter szerint mindenki az együttműködésre törekszik

2026. június 23. kedd, 19:37

Fotó: MTI/MTVA / Hegedüs Róbert - Donald Tusk lengyel kormányfő (j) fogadja hivatalában Magyar Péter miniszterelnököt Varsóban 2026. május 20-án
Varsó, 2026. május 20.Donald Tusk lengyel kormányfő (j) fogadja hivatalában Magyar Péter miniszterelnököt Varsóban 2026. május 20-án. A magyar kormányfő első hivatalos látogatásán tartózkodik Lengyelországban.MTI/Hegedüs Róbert
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Magyar Péter a találkozó követő sajtótájékoztatót azzal nyitotta meg, hogy Donald Tusk-ot idézte, miszerint a V4-ek visszatértek. A kormnáyfő a cseh, a lengyel és a szlovák kollégájának is megköszönte, hogy eljöttek. Ezt követően felidézte a 35 éve alapított együttműködés kezdeteit.

Magyar szerint a legfontosabb üzenete a találkozónak az, hogy mindenki elkötelezett a további együttműködés mellett. Kiemelte, olyan V4-et akarnak, ami az EU-ban hiteles hangot képvisel, mivel gazdasági szempontból és a lakosságot tekintve is jelentős súllyal bír a kontinensen Közép-Európa.

Abban is egyetértettek, hogy a kohéziós politika és a közös agrárpolitika is fontos az EU-nak a következő 7 éves pénzügyi időszakban. Ezután Magyar átadta kollégáinak a Budapest-Pozsony-Prága-Varsó gyorsvasút tervét, amelyhez uniós forrásokat akarnak szerezni.

Szó esett a találkozón a magyar kormányfő szerint az energiaellátásról, az észek-déli közlekedési és energetikai folyosók fejlesztéséről, valamint arról, hogy támogatják a nyugat-balkáni országok csatlakozását az EU-ba.

Nagy a tét

Magyar Péter korábban arról beszélt, a csúcstalálkozó tétje, hogy sikerül-e a visegrádi együttműködést újjáépíteni. Kiemelte ugyanakkor azt is, hogy nem írhatják felől a nézeteltérések a közös történelmi és földrajzi adottságokat az országok között, így például Szlovákiával sem.

Elsőként a cseh kormányfő érkezett meg a találkozóra, akit katonai tiszteletadás mellett a Rákóczi-induló traktusaira kísért be Magyar Péter a korábbi királyi kastélyba.

Őt követte aztán Robert Fico szlovák miniszterelnök, aki az érkezése utáni közös fotózáskor először rossz zászlónál állt meg. Utolsóként pedig Donald Tusk lengyel kormányfő érkezett meg a kormányfő élő közvetítései, valamint az Index tudósítása szerint.

Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet