Kedden kezdte meg az Országgyűlés az anyakönyvezhető utónevekről szóló törvényjavaslat vitáját. Kósa Lajos (Fidesz), a javaslat előterjesztője az expozéjában hangsúlyozta, mindenki legszemélyesebb identitásának részéhez tartozik a saját neve, ugyanakkor
egy nemzet identitásához is hozzátartozik annak keresztnévkincse.
Jelenleg a Nyelvtudományi Intézet honlapján jelenik meg a választható keresztnevek listája, amelyre az intézet bírálata után kerülhet fel új név, a nemzeti kisebbségek pedig maguk dönthetnek a nemzetiségi alapon adható nevekről. Kósa Lajos az MTI tudósítása szerint nehezményezte azonban, hogy az anyakönyvezés így nem közhiteles módon zajlik, hiszen az internetről kell utánanézni.
A kormánypárti politikus javaslata szerint ezentúl a kormány kultúráért felelős minisztere teszi közzé a választható keresztnevek listáját a Magyar Közlönyben, ha pedig valaki ehhez új nevet szeretne hozzáadni, a minisztérium konzultál kutatókkal, majd döntést hoz.
Javasolta továbbá, hogy a nemzetiségi önkormányzatok kétharmados többséggel döntsenek a felvehető nevekről.
Ezzel a rendszerrel legalább lesz felelőse a névlistának, jelenleg ugyanis adható magyar női név a Kandida vagy az Orália, férfi név a Késav, az Orda, a Gida vagy a Legolasz
– fogalmazott a Fidesz országgyűlési képviselője, aki kiemelte, hogy a ma legnépszerűbb keresztnevek jelentős része nem kötődik a magyar hagyományokhoz, ráadásul 220 olyan név is van a jegyzékben, amelyeket senki nem visel.
A kormány támogatásáról biztosította a törvényjavaslatot Zsigó Róbert, a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára, hangsúlyozva: az egyensúlyt teremt a hagyomány, a nyitottság, a szakmaiság és a szülői felelősségvállalás között. Az államtitkár kiemelte: a névadás a család legintimebb, a pillanaton jóval túlmutató döntése, mélyen személyes és kulturális döntés.
A módosítás áttekinthetőbbé teszi a névjegyzék összeállításának szempontjait, mégpedig olyan módon, hogy a jövőben is érvényesíti a tudományos megalapozottság elvét, valamint rögzíti, hogy az alapelvek érvényesülése érdekében felülvizsgálható lesz az utónévjegyzék
– közölte az államtitkár.
Kósa Lajos zárszavában örömtelinek nevezte, hogy minden felszólaló támogatta a javaslatot, ami szerinte „nem rossz a mai politikai viszonyok mellett”.
Tavaly a Dominik, a Levente és az Olivér volt a három legnépszerűbb fiúgyermekeknek adott név. A kislányoknál Hanna, Anna és a Luca hódítottak 2024-ben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Orbán Viktor döntésétől függ, hogy Irán kaphat-e magyar fegyvereket

Ilyen Észak-és Dél-Korea közti fúzióra sem volt még példa

A kibertérben már megindult a világháború – európai fővárosra csapott le Irán

Horror a strandon: úszókra támadt a harcsa

Az élelmesek már tudják: Ausztriában 3 millió 600 ezer forintot lehet zsebre vágni szociális segélyekből

Júliustól szigorít a NAV, nem fogadják el többé az ilyen számlákat

Háborús eszkaláció: Szijjártó Péter húsba vágó kérést intézett a térségben élő magyarokhoz

Egyre népszerűbb a lakásszerviz, jönnek az extrák

Végleg búcsút inthetünk a Revolut egyik előnyének?
