Gyarmathy Judit 2019 óta a Kúria bírája, 2021-től pedig a testület főtitkári feladatait látta el. Kinevezésével négyre emelkedik a Kúria elnökhelyetteseinek száma. Az általános és polgári szakági területért Böszörményiné Kovács Katalin, a büntető szakágért Csák Zsolt, a közigazgatási ügyekért pedig Kalas Tibor felel.
A kinevezés időzítése azért is figyelmet kapott, mert az elmúlt napokban ismét vita bontakozott ki Sulyok Tamás államfői megbízatásáról. Magyar Péter hétfőn ismertette az általa „Tisztítótűz műveletnek” nevezett programot, amely több alkotmányos intézmény átalakítását, valamint a köztársasági elnök leváltásának kezdeményezését is tartalmazza.
A Tisza Párt vezetője szerint, ha az államfő nem írná alá a tervezett alkotmánymódosítást, megfosztási eljárás indulhatna ellene. Magyar Péter korábban arról is beszélt, hogy egy esetleges elnöki mandátum megszűnését követően harminc napon belül új köztársasági elnököt kellene választani.
A most közzétett döntés ugyanakkor azt mutatja, hogy Sulyok Tamás továbbra is gyakorolja a köztársasági elnök hatásköreit. Gyarmathy Judit július 1-jén kezdi meg munkáját új tisztségében.
