A miniszterelnök vasárnap esti Facebook-bejegyzésében arra szólította fel az augusztus végéig megszűnő közérdekű vagyonkezelő alapítványok kuratóriumait, hogy tartózkodjanak az alapítványok részére juttatott állami vagyon értékét, összetételét vagy tulajdonjogát érintő bármely döntés meghozatalától, kötelezettségvállalástól, szerződések megkötésétől vagy bármely más jognyilatkozat megtételétől.
"El a kezekkel a közérdekű vagyonkezelő alapítványokban felhalmozott állami vagyontól!" - szólított fel a kormányfő.
Magyar Péter azt kérte, hogy a kuratóriumok tevékenységüket kizárólag a közérdekű vagyonkezelő alapítványok rendeltetésszerű működtetéséhez szükséges, szokásos üzletmenet körébe tartozó ügyletekre korlátozzák.
"Ha bárki a fentiekkel ellentétesen jár el, akkor a tettéért viselni fogja a büntetőjogi és polgári jogi felelősséget" - szögezte le.
Mint írta, a kormány nem fogja hagyni, "hogy az utolsó pillanatban magánkézre játsszák magyar emberek vagyonát".
A Tisza-kormány az uniós források hazahozatala kapcsán terjesztett elő törvénymódosítást arról, hogy megszüntetné a kekvákat: az egyetemekhez kapcsolódó alapítványokat 2027 augusztusával, a nem egyetemi alapítványokat viszont már most nyáron. Az új szabályozás hatására számos ismert személyiség is visszalépett az elnöki pozíciótól: a Mol, az OTP, a Wizz Air vezetői is lemondtak eddigi kuratóriumi szerepükről.
