Több kormányhivatal élére is főispánokat nevezett ki Magyar Péter miniszterelnök Lőrincz Viktória vidék- és településfejlesztési miniszter javaslatára június 29-i hatállyal – derül ki a pénteki Magyar Közlönyben megjelent határozatból.
Ez azt jelenti, hogy
hétfőn tehát már hivatalossá is válnak a friss főispáni kinevezések.
Így néz ki a névsor:
- dr. Bede Péter Józsefet a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatalt,
- dr. Bozsolik Róbert Zsoltot a Tolna Vármegyei Kormányhivatalt,
- dr. Cseresnyés Bélát a Zala Vármegyei Kormányhivatalt,
- Fröhlichné Hamar Editet a Veszprém Vármegyei Kormányhivatalt,
- dr. Kovács Évát a Heves Vármegyei Kormányhivatalt,
- dr. Sinka-Ács Juditot a Somogy Vármegyei Kormányhivatalt és
- dr. Tyukodi Dávidot a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatalt vezető főispánná nevezte ki.
A sokaknak váratlannak tűnő lépés mögött egyszerű magyarázat rejlik: a kormányfő erről szólva azt mondta, hogy rövid távon, a jelenlegi jogszabályi környezetben nem politikai kinevezettekkel pótolják a főispánokat, hanem közigazgatási vezetőket választanak ki, „lehetőleg transzparens módon”. Középtávon pedig azt tervezik, hogy átalakítják a teljes rendszert, beleértve a kormányhivatalokat is. Korábban – az alkotmányozási folyamatot is ideiglenesen Alaptörvény-módosítással orvosolni kívánó – Magyar a vármegyékről úgy fogalmazott, azok meg fognak szűnni jelen formájukban.
