Hétfőn 13 órakor élőben jelentkezett a Parlamentből Magyar Péter, aki előzőleg már jelezte, „ismertetem a bábok eltávolítását” és a Nemzeti Vagyon-visszaszerzési és Védelmi Hivatalról is szól. De a miniszterelnök ezeken túlmenően annyit árult még el, hogy egy meglepetés bejelentést is tartogat tarsolyában a rendkívüli ülésnapon.
Az Országgyűlésben napirend előtti felszólalását, melyet Tisztítótűz névre keresztelt, a miniszterelnök azzal nyitotta, 34 éve Olaszországot két merénylet rázta meg, Giovanni Falco bírót és Paolo Borsellino ügyészt gyilkolták meg. Emlékeztetett, a Cosa Nostra maffia ellen küzdöttek, amely évtizedekig működött és milliók életét keserítette meg. „Óriási társadalmi megmozdulás” indult, maffiaellenes törvényt fogadtak el, és ennek nyomán hivatalt is életre hívtak velük szemben. Onnantól százával foglalt le tőlük az állam cégeket évente.
Magyar jelezte, a maffiát nem lehet a régi eszközökkel legyőzni, ezt állapította meg az olasz állam 1992 után.
Ahogy az olasz maffia médiát vásárolt magának, a magyar Cosa Nostra, a Fidesz is saját propagandagyárat épített. Ezért szerinte a legszigorúbban kell eljárni, le kell vágni a csápjaikat.
Jelentős különbség, hogy nem fogják megengedni, hogy hasonló megrázkódtatás érje Magyarországot, és hogy évtizedekre megfojtsa azt a politikai-gazdasági maffia, jelentette ki.
Azt mondta, ezért vállalta a miniszterelnökséget, ezt tekinti legfőbb feladatának, és meg fogják szabadítani a hazánkat ettől a hazai maffiától, ígérte.
Az április 12-i felhatalmazással élve, „ma elindítjuk a Tisztítótűz nevű műveletet a politikai és gazdasági bűnözői csoportok ellen”. Átfogó politikai és jogi akció jön a korrupció és maffia szorítása ellen. A Vagyon-visszaszerzési Hivatal ennek lesz az egyik legfőbb eszköze, jelentette be. Ez 47 jogszabály módosítását teszi szükségessé, de szerinte „a bűnözők szívósak lesznek” és visszaüthetnek, ezért mindez nem lesz könnyű.
Ez a privatizációtól és olajszőkítésen át a parkfenntartási botrányig a baloldali és fideszes szereplőket mind érinti, jelezte Magyar, aki szerint
bűnözőről bűnözőre fognak haladni.
A kormányfő úgy fogalmazott, „június 22. lesz a D-day Magyarországon”, a nap, amikor leszámolnak a korrupcióval.
Felidézte, 40 napja látnak bele az állam dokumentumaiba, szerződéseibe, és rendkívüli mértékű kifosztás nyomaival és bizonyítékaival szembesülnek.
A felcsúti kisvasúttól Hatvanpusztán és az MNB-botrányon át, a zebrákon keresztül a lombkorona nélküli lombkoronasétányig és a túlárazott Budapest-Belgrád vasútvonalig
rengeteg vitatott ügyet felemlegetett, amelyek csak az elmúlt 16 évben zajlottak, illetve a feltűnő vagyonosodásokat is felsorolta, jelezve, minden szektor érintett, s nem tudni előre, pontosan hány ilyen gyanús ügyet fedeznek még fel.
Sulyok Tamást is idézte, akinek Orbán Viktort dicsőítő, hajóskapitány-metaforát használó szavait is felolvasta. Az államfő sikertelen Ab-hoz fordulását is felelevenítette, mellyel szerinte a hivataláról szóló demokratikus parlamenti döntést kívánta megelőzni, megakadályozni.
A köztársasági elnöki intézmény és a jogállamiság helyreállítására szükség van, érvelt, az alkotmánybírók azonban selyemzsinórt adtak neki.
Orbán Viktort maffiafőnöknek nevezte, majd Polt Péter kinevezését is szóba hozta, de szerinte ő is csak pár hétig marad az Ab-elnöki székében. Magyar szerint amíg ezek az őrhelyek, mint a Kúria is, „fogságban vannak”, addig az ország is.
Az Alaptörvény 17. módosítását és a Vagyon-visszaszerzési Hivatal jogszabálycsomagját is ezért nyújtják most be. Szerinte „ez még csak a kezdet”.
Kezdeményezik az államfő megbízatásának megszüntetését, „Sulyok Tamás megbízatása a hatályba lépés napján megszűnik, pont”, húzta alá.
Szeptembertől egy átfogó alkotmányozási folyamatot indítanak, bevonva a társadalmat, és népszavazással megerősítve a procedúrát. Sulyok helyére új államfőt választ a parlament, hogy a hivatal tekintélyét helyreállítsa. Magyar szerint olyan alkotmányra van szükség, amely túlél kormányokat, pártokat, miniszterelnököket.
Az Alaptörvény módosításával az Ab elnökét maguk az alkotmánybírók választhatják meg ismét, a 70 éves felső korhatárt visszavezetik, Polt megbízatása és mentelmi joga is megszűnik, jelezte.
Megerősítik a bírói önigazgatást, a kúriai, OBH-vezetők visszahívása az OBT feladatkörébe kerül, erről kétharmados döntéssel dönt a Ház. Ha a bírák kétharmada kezdeményezi, ez a visszahívás lehetséges lesz. A Kúria elnökének megválasztási szabályai is változnak, az Országgyűlés helyett a bírák maguk választhatnak majd vezetőt, OBH-elnököt is.
Javaslatuk szerint a bírók maguk közül jelölhessék a Kúria és az OBH elnökét, és a bíráktól a három legtöbb szavazatot kapó jelölt közül kelljen a köztársasági elnöknek jelöltet állítani az Országgyűlés felé.
Magyar úgy fogalmazott, gondoskodnak arról, hogy hasonló rendszer ne épüljön ki újra, ennek keretében
az országgyűlési mandátumot 12 évre maximálják ezentúl.
Érvelése szerint ennyi idő elegendő idő arra, hogy valaki szolgáljon, megvalósítsa a programját, bizonyítsa a rátermettségét és nyomot hagyjon maga után. „A hatalmat a magyar néptől csak kölcsönkapjuk, nem örökbe”, és aki ezt elfelejti, az előbb-utóbb a hazáját a saját tulajdonaként kezdi el kezelni, az embereket pedig alattvalóként.
A következő egy év minderről fog szólni, tette egyértelművé Magyar Péter. Az ország legjobb szakembereit a jogászoktól a könyvelőkig, sok embert bevonnak az antikorrupciós, maffiaellenes folyamat egészébe.
A miniszterelnök szerint akkor lehet legyőzni őket, ha egy egész társadalom, nemzet mögöttük áll.
Magyarország történetének legnagyobb feltárási és vagyon-visszaszerzési művelete következik, függetlenül attól, ki milyen párthoz tartozik
– rögzítette a Tisza-kormány feje.
Beszéde alatt külön kiemelte Lázár Jánost, Szijjártó Pétert, Orbán Balázst, Pócs Jánost és másokat, nem épp pozitív kontextusban. A padsorok közt Gulyás Gergely Fidesz-frakcióvezetőt is meg-megszólította.
Magyar szavai szerint „senki ne várjon csodát egyik napról a másikra”, hosszú folyamatot ígért, de következetes, elszánt munkát sürgetett. „Minden rendelkezésükre álló jogi eszközt megragadnak”, tett ígéretet.
„Aki ezt a jogszabálycsomagot és a módosítást nem támogatja, az a maffia oldalára áll”, szögezte le Magyar Péter, aki úgy összegzett, „nem fogják hagyni, hogy megakadályozzák Magyarország megtisztítását a korrupciótól”.
Elvileg még a mai nap felkerül a kormány oldalára az említett jogszabálycsomag. A legszigorúbb javaslatokat fogja szorgalmazni, jegyezte meg.
„Vállalom és szentül ígérem, hogy a magyar állam minden törvényes eszközzel megvédi” azokat az embereket, akik segítenek ebben a folyamatban, ehhez minden magyar ember támogatását kérte. „Honfitársaim, induljon a tisztítótűz, éljen a haza”, zárta beszédét Magyar Péter.
