BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Exkluzív infó az aranykonvojról! Megszólalt a NAV: még nem úszták meg az ukránok

Nem zárult le az ukrán aranykonvoj ügye, a NAV folytatja a büntetőeljárást pénzmosás bűntettének gyanúja miatt.

2026. május 7. csütörtök, 15:01

Fotó: MTI/MTVA / Magyarország Kormánya - A lefoglalt készpénz és aranyrudak 2026. március 6-án
A lefoglalt készpénz és aranyrudak 2026. március 6-án
Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2026. évi II. törvény rendelkezési alapján lefolytatott vizsgálat befejezése nem érinti a Nemzeti Adó- és Vámhivatal által pénzmosás bűntettének gyanúja miatt elrendelt büntetőeljárást, amely továbbra is folyamatban van

- közölte az Economx-szal a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az úgynevezett ukrán aranykonvojjal kapcsolatban feltett kérdésünkre.

Portálunk még egy hete, április 30-án fordult a NAV-hoz (akkor még a lefoglalt pénzkötegek és aranytömbök Magyarországon voltak), ugyanis aznap derült ki, hogy

a Fővárosi Nyomozó Ügyészség 2026. április 27-én elrendelte a nyomozást a hét ukrán magánszemélyt érintő jogellenes fogva tartás bűntette és más bűncselekmények tárgyában tett feljelentések alapján.

A helyzetet csak fokozta, hogy a hiteles tájékoztatás és a további hamis állítások megjelenésének elkerülése érdekében a NAV legutóbb egy hónapja, április 8-án tájékoztatta a nyilvánosságot a nyomozás aktuális állásáról.

Ma viszont sok mindent megtudtunk. Így azt is, a pénzvisszaadása nem azt jelenti, hogy ne nyomoznának pénzmosás gyanúja miatt az ukrán pénzszállítók ügyében.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal feladatát a törvény rendelkezései szerint, a törvényi szabályok betartásával végzi. A 2026. március 5. napján ellenőrzés alá vont ukrán gépjárművekben Magyarország területén szállított 35 millió euró és 40 millió dollár készpénz, valamint 9 kilogramm súlyú aranytömb vonatkozásában indult vizsgálatot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a 49/2026. (III. 9.) Korm. rendelet, valamint a 2026. évi II. törvény rendelkezési alapján indította meg és folytatta le. A gépjárművekben szállított vagyont a kormányrendelet, valamint a törvény rendelkezése alapján, a jogszabályok által elrendelt vizsgálat tartama alatt kellett lefoglaltnak tekinteni és ekként kezelni

- közölték.

Hangsúlyozták,

a NAV a törvény által biztosított határidőn belül a vizsgálatot lefolytatta, a törvény által meghatározott feladatokat teljesítette. A vizsgálat befejezésével a lefoglalás törvényi feltételei megszűntek, a lefoglalás elrendelésének egyéb törvényi oka nem állt fenn, ezért a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a lefoglalás megszűnésével a vagyont a tulajdonosának visszaadta.

A lényeg tehát az, hogy a vizsgálat befejezése nem érinti a pénzmosás bűntettének gyanúja miatt elrendelt büntetőeljárást, amely továbbra is folyamatban van. Az aranykonvoj sztorija még nem zárult le.

Mint ismert, március elején egy Ausztriából Ukrajna felé tartó konvojt állított meg és foglalt le a magyar hatóság, majd a NAV indított vizsgálatot pénzmosás gyanújával. Akkoriban beszámoltak arról is, hogy a nyomozás során több arra utaló bizonyítékot találtak, amely szerint a Magyarországon áthaladó ukrán pénzszállítás háttere tisztázatlan, a páncélozott autóban szállított 40 millió dollár és 35 millió eurónyi készpénz, valamint 9 kilogramm aranytömb eredete és felhasználása is bűncselekmény gyanúját veti fel.

Válaszul az ukrán Oscsadbank és a hét pénzszállító feljelentést tett a magyar hatóságok ellen: szerintük március 5-én lefoglalt pénzszállítmány jogalapja nem tisztázott, és felmerül hivatali visszaélés, terrorcselekmény, valamint jogellenes fogvatartás gyanúja is.

Sarkadi-Illyés Csaba
Sarkadi-Illyés Csaba
Újságíró
A 2014-es önkormányzati választások óta dolgozik belpolitikai újságíróként. Az Alfahírnél kezdett gyakornokként, majd újságíró, szerkesztő és megbízott főszerkesztő lett egészen 2023 nyaráig. Elmondása szerint már több politikai messiást is követett a több mint egy évtizedes pályafutása során, emellett közelről figyelhette az elmúlt időszak választási kampányait, a politikai kommunikáció változását. Az újságírás mellett jelenleg is több televíziós, rádiós és online csatornának is állandó vendége, így a Hír Tv, az Atv, az Ultrahang, Spirit FM különböző műsoraiban is találkozhatnak vele. Ugyanakkor közéleti és üzleti kerekasztal- és pódium-beszélgetéseket is vezetett. Az Economx csapatához 2023-ban csatlakozott. Elsősorban a makrogazdasági és védelmi ipari témákban publikál, de megjelennek írásai az Öt.hu és az Index felületein is.

Ez is érdekelhet