BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Akkora a különbség, hogy ez már a biztosítóknak is szemet szúrt

Minden második magyar elégedett az egészségügyi állapotával, ugyanakkor az állami egészségügyet használók 17 százaléka váltott egészségesebb életmódra, míg a pénzügyileg tudatosabbak jobban odafigyelnek.

2024. január 31. szerda, 15:24

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A magyarok alig több mint fele elégedett egészségi állapotával, mégis mindössze ötöde mondta, hogy életmódot váltott az egészsége érdekében – derült ki az NN Biztosító egészségtudatosságot vizsgáló kutatásából.

A felmérés szerint az egészségpénztári tagsággal vagy egészségbiztosítással rendelkezők jóval egészségtudatosabbak, mint azok, akiknek nincs ilyen. Illetve a nemek szerint a nők sokkal fontosabbnak tartják a rendszeres szűrővizsgálatokat, a káros szenvedélyekről való leszokást vagy a pihenésre fordított időt, mint a férfiak.

Január az újévi fogadalmak hónapja, ekkor határozzák el a legtöbben, hogy életmódot váltanak, egészségesebb életvitelre térnek át. Úgy tűnik, erre szükség is van. Az NN Biztosító legfrissebb felméréséből az derül ki, a magyar aktív korúak alig több mint fele értékeli jónak saját egészségi állapotát, miközben a megkérdezettek 58 százaléka kifejezetten aggódik az egészségéért.

Úgy tűnik, a 20-64 év közöttiek túlnyomó többsége pontosan tudja, hogy miként kellene változtatnia az életmódján, de jóval kevesebben vannak azok, akik cselekednek is. Az életmóddal kapcsolatos tervezésben nagyon jók vagyunk: 36 százalék most is tervez életmódváltást egészsége érdekében, de mindössze 20 százalék, aki már tett is már lépéseket ezen a fronton. A válaszadók 25 százaléka pedig tudja, hogy váltani kellene, de még a tervezésig sem jutott el. Minden ötödik aktív korú felnőtt pedig nem is tervez életmódváltást.

A felmérésben résztvevők közül legtöbben

  • az egészséges táplálkozást (81 százalék),
  • a rendszeres testmozgást (75 százalék)
  • a pihenésre, kikapcsolódásra szánt időt (71 százalék) említették, amikor az egészség megóvásáról van szó.

A rendszeres szűrővizsgálatot 58 százalék, a megfelelő vitamin- és ásványi anyag pótlást 51 százalék sorolta ebbe a körbe. 

Az öngondoskodók egészségtudatosabbak

Az egészségpénztári tagok, illetve azok, akik rendelkeznek valamilyen egészségbiztosítással, az egészséges életmódról is jóval felelősségteljesebben gondolkodnak, mint azok, akik nem használnak ilyen eszközt az egészségügyi kiadások kezelésére.

A számok és a tapasztalat is azt mutatja, hogy az egészségtudatosság és
a pénzügyi tudatosság szorosan összefügg. Azok, akik igénybe
vesznek egészségpénztári megoldásokat és különféle egészségbiztosítási
fedezeteket, általában nyitottabbak és kitartóbbak is, ha az
egészségesebb életmódról van szó – mondta Holló Bence, az NN Biztosító
elnök-vezérigazgatója.

Ami az életmódváltást illeti, itt a legszembetűnőbb a különbség: az egészségpénztári tagok 68 százaléka, az egészségbiztosítással rendelkezők 64 százaléka tervezi vagy már el is kezdte az életmódváltást, míg a kizárólag állami egészségügyi ellátást igénybe vevők alig 17 százaléka tért át egészségesebb életmódra és 31 százalék tervezi azt, egynegyedük pedig egyáltalán nem gondolkodik ilyesmiben.

Emellett előbbiek a rendszeres szűrővizsgálatot és a rendszeres orvoslátogatást is sokkal nagyobb arányban tartják fontosnak az egészség megóvásban, mint az utóbbi csoport.

Koncsek Rita
Koncsek Rita
Újságíró
Több mint harminc éve dolgozik a médiában. Pályafutását a Nap-TV-nél kezdte, majd 14 éven át a közszolgálati televízióban, a Szabadság téren dolgozott, ahol segédszerkesztőként, szerkesztőként és a Híradó riportereként is tájékoztatta a napi eseményekről a nézőket. Gyermeke születése után az online médiában és a nyomtatott sajtóban jelentek meg cikkei. A 2000-es évek elején részt vett a hirado.hu elindításában, majd gazdasági újságíróként dolgozott a Figyelő, az Origo és a Világgazdaság szerkesztőségeiben is. Pályája során konferenciákon is rendszeresen vezetett kerekasztal-beszélgetéseket. Munkájában kiemelten fontosnak tartja a hiteles, pontos és közérthető tájékoztatást. Jelenleg elsősorban egészségügyi és oktatási témákkal foglalkozik.

Ez is érdekelhet