BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Magyar Orvosi Kamara: nagy hiba a kötelező vizsgálatok eltörlése

A Magyar Orvosi Kamara közleménye szerint több gondot okozna a kötelező munkaalkalmassági vizsgálatok eltörlése, mint annak megtartása.

2023. november 16. csütörtök, 14:51

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

„A Magyar Orvosi Kamara megdöbbenéssel értesült a kormány azon szándékáról, hogy a kötelező munkaköri alkalmassági vizsgálatokat el kívánják törölni” – írja közleményében a Kamara. Hozzáteszik, annak fényében is meglepő a törvénymódosításra tett javaslat, hogy a két nappal ezelőtt megtartott Medicina Fórum Konferencián Takács Péter egészségügyi államtitkár a munkaköri alkalmasságvizsgálatokban rejlő lehetőségekről beszélt.

Parragh László elszólta magát az üzemorvosokról
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke egy uniós konferencián már délelőtt arról beszélt, hogy átalakítja a kormány az üzemorvosi rendszert, miközben a vonatkozó törvényt csak aznap este terjesztette a kabinet a parlament elé. Bővebben --->

Mint írják, meglátásuk szerint több millió magyar munkavállalót és a gazdaság teljesítőképességét is negatívan érinti a vizsgálat eltörlése. Az alkalmassági vizsgálatok során ugyanis a betegségek „korai, jól kezelhető szakaszban diagnosztizálhatóak és kezelhetőek”. Gazdasági szempontból pedig a havi 1000-2000 forint közötti összeg, ami egy munkavállalóra fordítanak a munkáltatók, nem jelent különösebb megtakarítást ellentétben egy hosszabb táppénzes állománnyal vagy egy munkaügyi perrel és kártérítési eljárással.

Kamara kiemeli, hogy a jogszabálytervezet nem érinti a munkáltatók munkavédelmi felelősségét, vagyis a munkaegészségügyi szolgáltatást továbbra is biztosítania kell a munkáltatóknak, és ha a dolgozók egészségkárosodás éri, akkor továbbra is kártérítéssel tartozik.

Ezért, ha egy munkáltató megszünteti az alkalmasságvizsgálatokat, akkor az csupán annak az esélyét veszíti el, hogy a a munkavállaló munkából történő kiesése miatt keletkező kárt időben mérsékelni tudja.

A Kamara Elnöksége ezért azt kéri az országgyűlési képviselőktől, „a törvénytervezetet ne szavazzák meg, mert az Magyarország érdekeivel ellentétes” – írják.

Már üzemorvoshoz sem kell menni, rejtve maradhatnak betegségek
Megszűnik a munkahelyi kötelező orvosi vizsgálat – ez derült ki abból, az éjjel benyújtott törvényjavaslatból, amelyet Semjén Zsolt neve fémjelez.
Bővebben--->
Zádori Bence
Zádori Bence
Szerkesztő
Újságírói tanulmányait 2018-ban végezte el a Szegedi Tudományegyetem Kommunikáció- és Médiatudományi Tanszékén. Első munkáit még kulturális újságíróként, a ContexUs hasábjain írta, később a szegedi egyetem sajtóosztályán szerkesztette az egyetemi magazint, gyakornokként. 2021 tavaszától egészen 2023-ig Szeged helyi ügyeivel foglalkozott, többek között a helyei egyetemi és kulturális közösségekkel, a tudományos élettel, emellett pedig a városi közgyűlés egyik tudósítója volt. 2023 júliusában csatlakozott az Economx csapatához, mely akkor még Napi.hu-ként volt ismert. Főként a mesterséges intelligencia, a technológiaipar, a turizmus és a belpolitika témájában ír. Hobbija a hátizsákos utazás és a filozófia.

Ez is érdekelhet