BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy negyedév alatt összejött félévnyi deficit

Sínen van a költségvetés − ezt erősítgette tegnap az első negyedéves adatok ismertetésekor is a nemzetgazdasági tárca. Az idei első három hónapban az éves hiánycél 56 százalékát sikerült összehozni.

2013. április 23. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az idei első három hónapban az államháztartás (áht) hiánya 493,6 milliárd forint volt, amely az egész évre tervezett 881,3 milliárd forintos hiánycél 56 százaléka. Az NGM továbbra is bizakodó a 2013-as hiánnyal kapcsolatban. A konvergenciaprogram bemutatásakor Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is azt mondta, hogy a hiány idei lefutása biztató, hisz az 56 százalék az elmúlt évek ismeretében kedvező. Tavaly az első negyedév végére összejött a hiány 85 százaléka − ám ezek után sikerült történelmi mélységbe vinni az éves mutatót.

Ezzel szemben 2011-ben, amikor valóban alacsony volt az első negyedéves hiányszám, csak év végére szállt el a büdzsé és a deficit az 1700 milliárdot meghaladta. A kormány továbbra is kitart a 2,7 százalékos GDP-arányos idei hiánycél mellett − közölte tegnap Banai Péter Benő, a tárca helyettes államtitkára. A korábbi tervekhez mérten − a tegnap frissített magyar edp-jelentés számai alapján − a kormány a tervezettnél magasabb önkormányzati szufficittel számol, ugyanakkor a másik oldalon némileg magasabb költségvetési hiánnyal; a két folyamat kiegyenlíti egymást.

Az államháztartás hiánya (milliárd forint)
Március végén December végén Éves terv százalékában
2001 -58,7 -454,9 12,9
2002 -242,9 -1616,2 15,0
2003 -282,1 -1054,3 26,8
2004 -437,7 -1284,1 34,1
2005 -484,7 -984,4 49,2
2006 -789,2 -2056,4 38,4
2007 -762,4 -1291,4 59,0
2008 -508,1 -910,6 55,8
2009 -566 -924,9 61,2
2010 -609,9 -869,8 70,1
2011 -742,1 -1734,4 42,8
2012 -517,5 -607,5 85,2
2013 -493,6 -881,4 56,0
Forrás: PM, NGM, Napi Gazdaság-gyűjtés

A kormány mindaddig tartja magát a szigorú költségvetési politikához, amíg ki nem kerül az edp-eljárás alól − mondta lapunknak Samu János, a Concorde Értékpapír Zrt. makroelemzője. Az elemző azt is megkockáztatta, hogy a várható pozitív döntés után is maradhat a költségvetési fegyelem. Nem lehet elfeledkezni arról sem, hogy 2014 választási év lesz, így a kormány engedhet a gyeplőn − tette hozzá Samu.

Már a konvergenciaprogramban a NGM feltárt néhány kockázatot az idei büdzsében: a legszembetűnőbb a pénzügyi tranzakciós illeték kérdése, amelyből a januári bevezetés előtt 301 milliárd forintos bevétellel számolt a tárca, ám ezt a tervet már most leszállították nyolcvanmilliárd forinttal. Az első három hónapban 27,5 milliárd forint folyt be, ami még a csökkentett célnak is 12,4 százaléka (az első befizetési kötelezettség februárban volt esedékes). Az NGM szerint ugyanakkor a nyári turistaszezonban megugrik majd a bevétel, így a csökkentett előirányzat teljesül. Hasonló a helyzet a kincstári körtől vált tranzakciós illetékkel − egyelőre itt sem terveznek további intézkedéseket, a kieső 80 milliárdra pedig fedezetet nyújt a az Országvédelmi Alap, vagyis a költségvetés tervezési tartaléka. A tavalyival összehasonlítva a társaságiadó-bevétel, a pénzügyi különadó is elmaradt. Jól teljesít viszont az áfa és az szja.

Miközben a költségvetés éves tervezett bevételeinek 20,9 százaléka folyt be az első negyedévben, addig a kiadások 24,6 százaléka teljesült. A költségvetési szervek kiadásai és a kamatkiadások is az időarányos felett járnak. Az államadósság-finanszírozás sajátja, hogy több lejárat esik az év első felére. Az egész évre tervezett 1237 milliárdos kamatkiadási keretből 412,4 milliárdot költött el az államadósság-kezelő. Ráadásul az NGM a tegnap az edp-jelentésben az idei várható kamatkiadási előirányzatot tovább emelte. A tárca ezt a tervezettnél magasabb euróárfolyammal magyarázta. A 2013-as költségvetés eredetileg 283 forintos euróárfolyammal számolt, amit a konvergenciaprogram benyújtásakor 293 forintra emelt.

Főbb adóbevételek alakulása (2013-ban, milliárd forint)
Éves terv Jan.−márc. Arány (%)
Társasági adó 320,8 66,2 20,7
Energiaellátók adója 80 1,07 1,3
Eva 108,1 6,3 5,9
Energiaadó 17,5 5,5 31,7
Pénzügyi szervezetek különadója 144 35,1 24,4
Kisadózók tételes adója 74,3 4 5,5
Kisvállalati adó 130,2 0,9 0,7
Közműadó 60 23,1 38,5
Áfa 2953,2 608 20,6
Távközlési adó 44 9,9 22,5
Pénzügyi tranzakciós illeték 301,1 27,5 9,1
Biztosítási adó 27,5 6,7 24,4
Személyi jövedelemadó 1501,6 387,9 25,8
Forrás: NGM

A költségvetési szervek kiadásai 1374,9 milliárd forintra rúgtak az első három hónapban, szemben a tavalyi 1123,4 milliárddal. A növekedés mögött a kincstári magyarázat szerint az önkormányzatoktól átvett iskolák és kórházak kiadásai vannak, ugyanakkor nettó számot nem hoz nyilvánosságra a NGM, így nem tudni, hogy a működési költségek miként alakultak a tavalyi szinthez mérten.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet