BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kormányhivatal is szerepel a legnagyobb adósok között

2013. február 26. kedd, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Januárban tovább csökkent a költségvetési intézmények lejárt tartozása, a Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint 62,2 milliárd forintra mérséklődött a tavaly novemberi − történelmi csúcsot jelentő − 74,1 milliárd forintról. Egy év alatt azonban bő 12 milliárd forinttal nőtt a számlaállomány, 2012 januárjában még 49,8 milliárd forint kifizetetlen és lejárt tartozásról adott számot a kincstár. A \"gyarapodás\" okai között egyszerre szerepel a költségvetési szervek számának növekedése − az önkormányzatoktól az elmúlt hónapokban számos, adóssággal küzdő intézet kerül a központi költségvetési körbe −, valamint a romló finanszírozási helyzet.

A MÁK adatai szerint tavaly decemberhez mérve 4,4 milliárd forinttal csökkent az adósságállomány, a teljes állományon belül az állammal szembeni adósság 9,3 milliárd forint, amelynek legnagyobb hányada − 6,8 milliárd forint − a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumnál jelentkezik. A szállítói tartozásállomány 52,8 milliárd forint: a MÁK most első ízben közölte ezen adatok bontását. Az államháztartáson belülre fennálló tartozás 4,7 milliárd forint, amiből 2,4 milliárd önkormányzati költségvetési szervvel, 1,9 milliárd központi költségvetési szervvel szembeni. Az államháztartáson kívüli tartozás 48,1 milliárd forintjából meghatározó hányadot képvisel az áruszállítás kifizetetlen ellenértéke (35,2 milliárd forint), valamint a közüzemi szolgáltatók felé fennálló tartozás (7,2 milliárd) − ez az összeg nagyjából a tizede az összes, mintegy 70 milliárd forint közüzemi tartozásnak. A tartozás a 60 napon túli tartományban 21,7 milliárd forint, a minősített adós intézmények száma a tárgyidőszak végén 66, 17-tel kevesebb az előző havinál.

A tartozás több mint 80 százaléka az Emberi Erőforrások Minisztériuma fejezetnél halmozódott fel, túlnyomó részben (45 milliárd forint) államháztartáson kívüli szerv felé fennálló tartozásként. A gyógyító-megelőző ellátást végző szakintézetek 30,5 milliárd, az egyetemek, főiskolák pedig 15,2 milliárd forinttal tartoznak. A második helyezett a Pest Megyei Kormányhivatal (a kormányhivatalok közül minden második ma már kisebb-nagyobb, jellemzően néhány száz millió forint adóssággal küzd). A Pest Megyei Önkormányzat tavaly gyakorlatilag csődbe jutott, így nem meglepő, hogy a nem fizető intézmények listáján az ottani intézmények is szerepelnek.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet