Franciaország a széndioxidkvóták árveréséből származó bevételeket teljes egészében a lakások energetikai felújítására fordítja, a kispénzű családok felújítási terveit segíti, hogy a támogatás részben vissza nem térítendő, részben pedig kedvezményes hitel − közölte a Magyar Energiahatékonysági Intézet (Mehi). A magyar kormány azonban továbbra sem jelentette be, hogy a kvótabevételeket hogyan fogja felhasználni, pedig a szervezet szerint az építőipar jövője és számos munkahely függhet a hosszú távon tervezhető lakossági felújítási forrásoktól. A francia cél az, hogy évente 1 millió otthont, azaz a teljes állomány majd 4 százalékát felújítsák a várt évi 170 milliárd forintnak megfelelő állami kvótabevételből. A lakosságnak szánt hitelek kezelésére egy állami zöld bankot hoznak létre, a hiányzó önerő pótlására pedig lakossági szintű ESCO-programot indítanak, amikor a kivitelező viseli a kezdeti költséget, amit a tulajdonos a megtakarításokból fizet vissza. A Mehi szerint Magyarország 2012 és 2020 között évi 35 milliárd forintra számíthat az EU széndioxidkibocsátás-kereskedelmi rendszerében lefolytatott kvótaárverésekből, a források legalább felét jogszabály szerint az éghajlatváltozással kapcsolatos célokra kell költeni.
