BUX 139261.96 -0,03 %
OTP 45180 -0,26 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az államé lehet a biztonsági gáztároló

2012. október 15. hétfő, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A stratégiai gázkészletek feletti szigorúbb állami kontroll megteremtésével indokolja a Lázár János Miniszterelnökséget vezető államtitkár jegyezte törvénymódosító javaslat, hogy teljes állami tulajdonba vonná a jelenleg többségi Mol-tulajdonban lévő biztonsági földgáztárolót. Ezzel az E.On gázüzletágának megvásárlásával állami kézbe kerülő kereskedelmi tárolók mellett a stratégiai készletezés is a kormány kezébe kerülhet. A módosító szerint biztonsági földgáztároló csak a magyar állam tulajdonában állhat, ami igaz a jövőben esetleg épülőre is, a nem állami beruházó az üzembe helyezés időpontjában köteles lenne azt átadni a kormánynak. A dokumentum emellett egyértelműen állami feladattá tenné a biztonsági földgáztároló üzemeltetését is.

A biztonsági tároló jelenleg az MMBF Földgáztároló Zrt.-é, amelynek többségi tulajdonosa a Mol Nyrt., 27,5 százalékos tulajdonrészével pedig a piaci szereplők alkotta Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) rendelkezik. A készlet mennyisége egy tavalyi módosítással 600 millió és 1,2 milliárd köbméter közötti lehet. Lázár javaslata szerint az államot elővásárlási jog illetné meg a biztonsági földgáztározást végző cég tulajdonrészeinek bármilyen módon való elidegenítése vagy átruházása esetén, illetve a tárolói infrastruktúra kapcsán is. Érdekes vonatkozás lehet, hogy a biztonsági tárolási engedélyezésben közvetlen vagy közvetett tulajdonnal, illetve befolyással rendelkező valamennyi cég tulajdoni részesedésére érvényesülne az állam elővásárlási joga. A jelenlegi tulajdonosnak három napon belül jeleznie kell a kormánynak, ha vételi ajánlatot kap.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet