Működött már Prágában és Varsóban is, de \"végleg\" Budapesten telepedett meg a Közép-európai Egyetem (CEU). A Soros György által alapított és finanszírozott magánegyetem az utóbbi hetekben elterjedt hírek szerint Berlinbe költözik, hogy ott folytassák az oktató-kutató munkát. E híresztelésnek nincs alapja, sőt a képzés és a hallgatói létszám is jelentősen bővül − mondta lapunknak Farkas Katalin, a CEU rektorhelyettese. Véleménye szerint éppen most van fontos szerepe Magyarországon egy olyan intézménynek, amelynek küldetése a nyílt társadalom értékeinek védelmén alapul.
A CEU-n jelenleg mintegy 1500-an tanulnak, egy részük az MA-, másikuk pedig a PhD-képzésben vesz részt. A tervek szerint a hallgatói létszám a következő években elérheti a kétezer főt, amit részben a már folyó képzések bővítésével, részben új képzési formákkal érnek el. A bővítésben fontos a tavaly ősszel alapított Közpolitikai és Nemzetközi Ügyek Kar szerepe. Amíg a 160 főből álló CEU-s oktatói kar negyven százaléka magyar, addig a hallgatóknál az arány 20 százalék − a mostani oktatási évben 99 ország diákjai tanulnak a CEU campusán. Arányaiban a legtöbben Romániából (12 százalék) és az USA-ból (8 százalék) érkeztek − a hallgatói létszám fele Kelet-Közép-Európából érkezett.
A közhiedelemmel ellentétben ez nem egy drága magánegyetem: bár a tandíj magas, a mesterszakos diákok 60 százaléka az ingyenes kollégium mellett ösztöndíjat is kap, a doktoranduszoknak pedig 90 százaléka egyáltalán nem fizet az oktatásért, sőt teljes ösztöndíjat kap − mondta a rektorhelyettes. Az egyetem költségeinek 70 százalékát az alapító Soros György által létrehozott, jelenleg mintegy 800 millió dolláros alapból származó jövedelem fedezi. Emellett a CEU jelentős uniós, pályázati úton érkező támogatást is elnyert.
A Magyar Rektori Konferencia által nemrégiben készített jelentés szerint a CEU vezeti az egy oktatóra jutó nemzetközi publikációk hazai rangsorát és élen áll az egy főre jutó uniós képzési támogatásokban is. Az intézmény a magyar mellett amerikai akkreditációval is rendelkezik, vagyis a végzős hallgatók az Egyesült Államokban megszerezhető diplomával egyenértékű végzettséget szereznek. A CEU magyar intézményi akkreditálásának felülvizsgálata idén tavasszal esedékes.
