Vagy a malaclobbi, vagy az áfaemelési félelmek tettek be idén az önfeledt szilveszteri nagybevásárlásnak, ugyanis tavalyhoz képest az óév utolsó napjaiban álmos forgalom mutatkozott a budaörsi kereskedelmi \"aranyháromszögben\". Az áfa jövő évi emelkedése miatt sokan raktároznak el nagyobb értékű, nem élelmiszer jellegű, de napi fogyasztási cikk kategóriába tartozó termékekből, így például mosóporból, tisztítószerből, vagy előrehozzák a kis háztartási gépek vásárlását. Így jóval kevesebb pénz marad a szilveszteri malacra, pezsgőre, mulatozásra.
Ugyanakkor az is lehet, hogy idén a malac ára nem nyerte el a fogyasztók tetszését. Miközben tavaly meglepően olcsón is hozzá lehetett jutni a termékhez, idén nem nagyon mutatkozott kedvező vétel. Például az Auchannál az eladó azt mondta, fogalma sincs, hogy lesz-e idén malac vagy sem. Mint megtudtuk, az áruházak saját hatáskörben döntenek a termék belistázásáról, és több helyen a süldőt jobban viszik, így sok helyütt nem volt malac. De Budaörs végül belistázta, szerdán ugyan még nem volt, de csütörtökön már akadt, méghozzá bomba áron, ami várhatóan befolyásolja majd a Tesco és a Cora árát is. Az Auchan a fél malac hátulját egyből 2000 forint alá nyomta, míg a Tescóban 3000 forint volt. Ám kitéve nem akadt, a hentes a szokásos kedves modorában válaszolta, ha kell vág, de három kiló alatt nem lesz, az meg 9000. A Cora 200 forinttal drágábban adja a malac hátulját, mint tavaly, így az ár 2699 forint.
Ami a pezsgőt illeti, egy százassal lett drágább a Törley, csakúgy, mint a ketchup. A mustárnál azonban nem egyértelmű az árnövekedés, ennél a terméknél inkább stagnált, mint emelkedett az ár. A baromfivirsli ára viszont elszállt. Még mindig nem üti meg a legolcsóbb termék azt a szintet, ami alapján egy jóérzésű háziasszony határozottan kijelenthetné, hogy valódi virslit vett, de az ár elindult azon az úton, aminek a vége egy olcsó, valódi húst tartalmazó termék. Tavaly a legolcsóbb virsli kilója 200 forint alatt maradt, idén 280 forint volt, ami negyvenszázalékos növekedés. Ezt sem az infláció, sem az adóváltozás nem indokolná, így a Napi Gazdaság arra gyanakszik, hogy a termékben tavalyhoz képest több hús van.
| Auchan | Cora | Tesco | |
| Fél malac eleje | 1499* | 1899 | 2599 |
| Fél malac hátulja | 1999* | 2899 | 3000 |
| Törley Charmant (0,7) | 769 | 758 | 749 |
| Ketchup (Univer 470g) | 459 | 395 | 469 |
| Mustár (Globus 400g) | 389 | 249 | 429 |
| Baromfivirsli (legolcsóbb) | 359 | 489 | 279 |
| * ottjártunkkor nem volt ilyen termék | |||
| Forrás: Napi Gazdaság |
