BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még a baromfivirsli is megdrágult az év végére

Tavalyhoz képest idén nem volt stratégiai árucikk a félmalac a budaörsi „aranyháromszögben”. Drága is volt a termék, és a jelek szerint igény sem volt rá annyira. A jövő évi áfaemelés már most érezteti hatását.

2011. december 30. péntek, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Vagy a malaclobbi, vagy az áfaemelési félelmek tettek be idén az önfeledt szilveszteri nagybevásárlásnak, ugyanis tavalyhoz képest az óév utolsó napjaiban álmos forgalom mutatkozott a budaörsi kereskedelmi \"aranyháromszögben\". Az áfa jövő évi emelkedése miatt sokan raktároznak el nagyobb értékű, nem élelmiszer jellegű, de napi fogyasztási cikk kategóriába tartozó termékekből, így például mosóporból, tisztítószerből, vagy előrehozzák a kis háztartási gépek vásárlását. Így jóval kevesebb pénz marad a szilveszteri malacra, pezsgőre, mulatozásra.

Ugyanakkor az is lehet, hogy idén a malac ára nem nyerte el a fogyasztók tetszését. Miközben tavaly meglepően olcsón is hozzá lehetett jutni a termékhez, idén nem nagyon mutatkozott kedvező vétel. Például az Auchannál az eladó azt mondta, fogalma sincs, hogy lesz-e idén malac vagy sem. Mint megtudtuk, az áruházak saját hatáskörben döntenek a termék belistázásáról, és több helyen a süldőt jobban viszik, így sok helyütt nem volt malac. De Budaörs végül belistázta, szerdán ugyan még nem volt, de csütörtökön már akadt, méghozzá bomba áron, ami várhatóan befolyásolja majd a Tesco és a Cora árát is. Az Auchan a fél malac hátulját egyből 2000 forint alá nyomta, míg a Tescóban 3000 forint volt. Ám kitéve nem akadt, a hentes a szokásos kedves modorában válaszolta, ha kell vág, de három kiló alatt nem lesz, az meg 9000. A Cora 200 forinttal drágábban adja a malac hátulját, mint tavaly, így az ár 2699 forint.

Ami a pezsgőt illeti, egy százassal lett drágább a Törley, csakúgy, mint a ketchup. A mustárnál azonban nem egyértelmű az árnövekedés, ennél a terméknél inkább stagnált, mint emelkedett az ár. A baromfivirsli ára viszont elszállt. Még mindig nem üti meg a legolcsóbb termék azt a szintet, ami alapján egy jóérzésű háziasszony határozottan kijelenthetné, hogy valódi virslit vett, de az ár elindult azon az úton, aminek a vége egy olcsó, valódi húst tartalmazó termék. Tavaly a legolcsóbb virsli kilója 200 forint alatt maradt, idén 280 forint volt, ami negyvenszázalékos növekedés. Ezt sem az infláció, sem az adóváltozás nem indokolná, így a Napi Gazdaság arra gyanakszik, hogy a termékben tavalyhoz képest több hús van.

Szilveszteri kosár (forint)
Auchan Cora Tesco
Fél malac eleje 1499* 1899 2599
Fél malac hátulja 1999* 2899 3000
Törley Charmant (0,7) 769 758 749
Ketchup (Univer 470g) 459 395 469
Mustár (Globus 400g) 389 249 429
Baromfivirsli (legolcsóbb) 359 489 279
* ottjártunkkor nem volt ilyen termék
Forrás: Napi Gazdaság
Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet