BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Békebeli időket idézett a kiskerforgalom a plázákban

Megránthatják a decemberi kiskerforgalmat a fogyasztók, ugyanis a szenteste előtti utolsó napokban, leginkább pénteken, de még 24-én is, nagyüzem volt a plázákban és a hipermarketekben. A lendület a két ünnep között is kitarthat.

2011. december 27. kedd, 00:00

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A 2008-as pénzügyi válság előtti időket idézte a szenteste előtti kiskereskedelmi forgalom. Pénteken a bevásárlóközpontokban az üzletnyitásra teltek meg a parkolók és egész nap nagyüzem volt a plázákban. A nagy alapterületű boltokban kígyózó sorok álltak a halas pult előtt és roskadásig rakott kosarakat toltak a fogyasztók. Mindez biztató jel a decemberi várható forgalmat tekintve, ám nem csak az elemzők, a kereskedők is arra figyelmeztetnek, hogy a látszat csal.

A válság előtti időszakhoz képest sokkal kevesebb nagy értékű ajándék fogyott, és a polcokat, illetve a készleteket tekintve sehol semmiből nem alakult ki komolyabb áruhiány, nem úgy, mint korábban. Klasszikus slágertermékről sem lehet beszélni, már csak azért sem, mert a gyártók (játék és szórakoztató elektronika) nem rukkoltak ki komolyabb újdonsággal. Így − az elemzők szerint − lehet, hogy mennyiségi alapon nő a fogyasztás, ám értékben nem várható kiugró emelkedés. Ráadásul arról egyelőre nincs információ, hogy a kisebb üzletek milyen forgalmat értek el. Ha a korábbi évek tendenciája folytatódott, akkor a kisebbek megint rosszul jártak, ami egyébként karácsonykor nem újdonság (a kényelmi boltoknak a hétköznapokon kell jól teljesíteniük), ám 2010-től érzékelhetően megnőtt a diszkontok és a modern, nagy alapterületű kereskedelmi formák elszívó ereje.

A decemberi forgalmat még erősítheti a hivatalosan ma induló téli kiárusítás, ami több nemzetközi (főleg ruházati láncnál) még karácsony előtt megindult. A múlt hét pénteki plázaforgalomból kiindulva húzós hetük lehet a bevásárlóközpontokban működő kereskedőknek, egyrészt mert az ajándékba kapott utalványokat és készpénzt sokan a két ünnep között igyekeznek beváltani, másrészt a leértékelések önmagukban tömeget vonzanak. A december utolsó napjait jellemző lendület rendszerint januárra is áthúzódik, kérdés, mekkora árukészlet maradt az iparcikk- és a ruházati forgalmazóknál. Ha a válságra tekintettel kis mennyiséget rendeltek, a láncok nem erőltetik a leértékelést és hamar az új kollekciót helyezik előtérbe az üzletekben. Ellenkező esetben a leárazások január végéig is elhúzódhatnak.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet