Az elmúlt két évet vizsgálva rengeteg olyan esemény említhető világszerte, mely környezetvédelmi szempontból kritikus volt. Japánban a földrengés és a szökőár nukleáris katasztrófát okozott, Amerikában, Ausztráliában és Brazíliában rekordszámú árvíz volt, míg Oroszországot szárazság és élelmiszerhiány sújtotta, hazánkban pedig a vörösiszap-katasztrófa pusztított. Ez is lehet az oka annak, hogy ma már a magyarok is egyre súlyosabb problémának tartják a környezetszennyezést és a globális felmelegedést − a GfK Green Gauge Global tanulmányának adatai szerint.
A magyar válaszadók 92 százaléka szerint a környezetszennyezés nagyon vagy rendkívül komoly probléma. Az adatok tanúsága szerint kevés olyan ország van Magyarországon kívül, melynek lakosai ilyen nagy számban gondolkodnak hasonlóképpen. Emellett a magyarok 82 százaléka szerint a globális felmelegedésre nagyobb figyelmet szükséges fordítani. E tényező amúgy a többi vizsgált európai országban is a második helyre került a környezetvédelem után a legaggasztóbbnak tartott problémák sorában − mondta el Dörnyei Otília, a GfK Hungária ügyfélkapcsolati igazgatója.
A magyar válaszadókhoz hasonlóan a felmérésben részt vevő többi ország megkérdezettjei is fontosnak tartják azt, hogy a vállalatok környezetbarát megoldásokat válasszanak. A magyarok 84 százaléka, a csehek és a lengyelek 74 százaléka osztja e nézetet. Magyarországon a legmagasabb azoknak az aránya − a megkérdezettek kétharmada −, akik úgy vélik, a környezetbarát megoldások túlságosan drágák. Azt, hogy az államnak kellene többet tennie a környezetért, nem pedig az egyénnek, a magyar megkérdezettek fele állítja.
