BUX 139406.71 0,08 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kritikusan drágulhat az üzemanyag

2011. november 30. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Több nemzetközi elemzés is jelentős olajár-emelkedéssel számol: a következő években a hordónkénti ár elérheti a 150 dolláros szintet, ami súlyos üzemanyagár-emelkedéshez vezetne. A gázolaj literenkénti ára elérheti az 520 forintot (a drágább kutakon az 550 forintot is), a benzin pedig 464 forintig drágulna − idézte a portfolio.hu a McKinsey elemzését.

A McKinsey mellett az utóbbi hetekben a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) is figyelmeztette a piaci szereplőket, hogy a kellőnél alacsonyabb ütemű olajipari beruházások az árak megugrását válthatják ki. Az IEA számításai szerint ahhoz, hogy a kínálat lépést tartson a kereslet növekedésével, éves szinten 100 milliárd dollárt kellene beruházásokra fordítani az olajiparban. Ha ennek csak a harmadát költik el, az olaj ára 150 dollárig nőhet a jelenlegi hordónkénti 110 dolláros szintről. Ez belátható időn belül a benzin esetében 59, a gázolaj esetében 79 forintos áremelkedést jelentene a magyar kutakon.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet