BUX 139406.71 0,08 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Továbbra is a gyártók diktálnak

2011. november 25. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem a kereskedelem ellen évek óta folyó \"rendszabályozás\" miatt vesztette el végül az ágazat a gyártókkal szembeni erőfölényét, hanem a gyenge forint ad lehetőséget a feldolgozóiparnak az árak diktálására. Már tavaly is előnyösebb helyzetben voltak a termelők, ám akkor a regionális árualap hiánya hozta helyzetbe azokat, akiknél maradt áru. A termelők áremelési igényei úgy mentek át a kereskedelmen, mint kés a vajon. Idén sincs ez másként, ám nem a regionális árualap hiánya miatt kerültek újra a gyártók a kereskedők fölé. Az agrárközgazdászok szerint 280 forint/euró árfolyam felett minden termelő az exportban érdekelt. A hazai gyártók a jelenlegi árfolyamszinten komoly piaci lehetőségeket találtak és így jelentősen csökkent a belföldi árualap. Azért, hogy a polcokon megfelelő mennyiségben legyen áru, a kereskedő hajlandó elfogadni az áremelési igényeket, a gyártót pedig jószerével nem érdekli, hogy Magyarországon fogy-e a terméke vagy sem, hiszen az exportpiacai rendben vannak.

Nagy valószínűséggel jövőre is marad a jelenlegi helyzet, hiszen nem valószínű, hogy a forint tartósan a 280-as euróárfolyam alá süllyedne, ám ha mégis, az éves beszállítói szerződések miatt a magyar gyártók 2012-ben még biztos megtartják a külpiacaikat. Ha az extra hasznot most visszaforgatnák a termelés hatékonyságának javításába, a magyar feldolgozóipar visszaküzdhetné magát Európa élvonalába.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet