BUX 139406.71 0,08 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szeptemberben sem tért magához a kiskereskedelem

Bár folyó áron 5 százalékkal többet költöttek szeptemberben a háztartások a kiskereskedelemben, mégis a volumen stagnálást mutat. Erős volt az inflációs hatás és gyenge a kereslet.

2011. november 25. péntek, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Még a kiskereskedelmi forgalom volumene is oldalazó mozgást mutat: a KSH adatai szerint a szeptemberi kiigazított adatok alapján a forgalom stagnált az előző év azonos időszakához képest, és így volt ez az év első kilenc hónapját tekintve is. A volumen ráadásul úgy nem tudott nőni, hogy a háztartások többsége szeptemberre már megkapta a magán-nyugdíjpénztári reálhozamát.

A folyó áron számolt KSH-adatok szerint azonban látható a forgalomnövekedés, vagyis a reálhozamok egy részét mégiscsak fogyasztásra költötték a háztartások. Most szeptemberben például 35 milliárd forinttal (5 százalékkal) többet költöttek a fogyasztók, mint tavaly ilyenkor, de a növekedést megette az infláció, így a volumen 0,3 százalékos plusz mutat. Sokkal fájóbb, hogy az élelmiszer-kereskedelem növekedési esélyeit is az infláció gyengíti, ugyanis ebben a szegmensben majdnem 7 százalékos áremelkedéssel kellett szembenéznie a fogyasztóknak, ami az Országos Kereskedelmi Szövetség adatai szerint nagyjából 140 milliárd forintot húzott ki a háztartások zsebéből.

Mindez az üzemanyagok drágulásának, a forint gyengülésének, az új adónemek bevezetésének és nem utolsósorban a kiskereskedelmi szektor termelőkkel szembeni pozíciógyengülésének köszönhető. Mindez pont a legrosszabbkor jött, hiszen a háztartásoknak most egyébként is jóval kevesebb az elkölthető jövedelme. Az elemzők szerint mindenképpen vizsgálni kell, hogy a kiskereskedelmi árak miért mozognak kissé ellentétesen az elvárható tendenciával, hiszen az apadó kereslet mellett elvileg lassúbb árnövekedésnek, esetleg árcsökkenésnek kellene jönnie.

Az üzemanyagok ára szeptemberben több mint 10 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, ez 110 milliárd forint többletkiadást jelent azonos fogyasztási szint mellett a háztartásoknak. A szeptemberi ruházati adatok szerint itt spóroltak a leginkább a háztartások: 5 milliárd forinttal kevesebbet költöttek ruhaneműre, mint tavaly ilyenkor, így 17 százalékkal esett vissza a volumen. A szeptemberi ruházati piac csökkenéséhez hozzátartozik, hogy nagyon meleg volt, így csak októberben indult az őszi szezon, a tavalyi szeptember pedig erős volt, tehát magas a bázis.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet