A több mint 30 ezer kilométer országos állami közúthálózat üzemeltetője, a Magyar Közút Nonprofit Zrt. november 10. óta téli üzemmódban működik − közölte a cég kedden az MTI-vel. A téli üzemeltetési időszak kezdetéig országosan mintegy 90 ezer tonna aszfaltot használt fel idén a cég a több százezer úthiba és kátyú megszüntetéséhez. E munkálatok közel hétmilliárd forintba kerültek. A síkosságmentesítési és a hóeltakarítási munkákat alapvetően a Magyar Közút Nonprofit Zrt. saját gépei végzik. Ezek közül 474 úgynevezett eszközhordozó, amelyre hóekét, sószórót vagy hómaró adaptereket is lehet rögzíteni. Ezenkívül 161 rakodógépet és 110 hómarót tud hadrendbe állítani a cég, valamint 153 célgépet is bérel a téli szezonban. Ha ez nem lenne elég, akkor a társaság a szerződéses vállalkozóit is az utakra rendeli. A gépek felkészítésén kívül a zrt. a síkosság megszüntetésére használt anyagokat is beszerezte, a társaság közel 130 ezer tonna sót tárolt be. A cég az útüzemeltetési és -fenntartási munkákra összesen bruttó 37 milliárd forintot tervez elkölteni 2011-ben.
