Leginkább a vásárlót érintené rosszul, ha a karácsonyi ünnepekre készülve nem tudná beszerezni a szükséges ajándékokat, alapanyagokat egy esetleges blokád miatt − mondta lapunknak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Az ajándékvásárlás úgyis hosszadalmas és nehézkes a karácsonyi kereskedelmi szezonban, ha ezt még nehezítenék, senki sem lenne boldog − tette hozzá. Mint mondta, megérti az aggodalmakat, de a fogyasztó egy blokádhelyzetben nem feltétlenül gondol majd arra, hogy a nehézségei a munka törvénykönyvének javítását célozzák, mindez pedig aligha vezet sikerre − szakszervezeti szemszögből nézve.
A karácsonyi szezonra felkészültek a kereskedelmi láncok, az áruházak raktáraiban sorakoznak a nem élelmiszer termékek, vagyis egy erősebb blokád legfeljebb a napi fogyasztási cikkek szállítását nehezítheti. Ráadásul nem egyszerű megszervezni egy ilyen blokádot, hiszen a kis boltokat is figyelembe véve több mint 15 ezer üzlet működik Magyarországon, amit több irányból is meg lehet közelíteni, vagyis logisztikailag sem egészen világos, mit is szeretnének a szakszervezetek. A nagyobb kereskedelmi láncok beszállítói jellemzően a központi raktárakba szállítanak, ám a logisztikai rendszer viszonylag gyorsan átállítható a közvetlen bolti ellátási rendszerre. Tehát egy komplett blokádnál nemcsak a raktárakat, hanem a gyártókat is blokkolni kellene, amihez további résztvevőkre van szükség.
