A végletekig leegyszerűsítené a kormány annak eldöntését, mi minősül kutatás-fejlesztésnek (k+f), ezt ugyanis maga az állam mondaná meg. A cégek a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalát kérhetik fel egy minősítés elkészítésére, amelynek kritériumrendszerét és díjszabását később határozzák meg − derült ki a költségvetést megalapozó törvényekhez benyújtott módosító indítványból. Ha a hivatal az adott projektet k+f-nek minősíti, akkor ezt más hivataloknak és hatóságoknak is el kell fogadniuk (például az adóhatóságnak, ha a vállalkozás adókedvezményt érvényesítene).
A minősítés kiterjedhet arra is, hogy a tevékenység alap-, alkalmazott vagy kísérleti kutatás, illetve hogy azt a vállalkozás saját tevékenységként végzi vagy csak igénybe veszi (adókedvezmény csak a saját tevékenységként végzett kutatásra jár). A minősítés csak adott projektre érvényes, ha azt menet közben módosítják, akár el is veszítheti besorolását. A hivatal azonban nem ad ki minősítést egyebek között olyan projekteknél, amelyeknél külföldi jogszabályokat kell tanulmányozni. Ez első pillantásra érdekes, hiszen nem meglepő, ha egy nemzetközi vállalat magyarországi k+f tevékenységét nemzetközi szabályok alapján veszi számba.
