A tavalyinál 14 százalékkal kevesebb, 4,03 milliárd liter bor került a hordókba az idei szüret után Olaszországban, ami több mint hatvan éve a leggyengébb eredmény. A bor minősége viszont a szőlősgazdák szerint ígéretes, éppen a mennyiséget csökkentő, de a zamatot fokozó, kivételesen forró és száraz szeptember miatt. Magyarországon is hasonló a helyzet, a szárazság miatt kevesebb szőlő termett, de a magas cukortartalom és a kedvező őszi időjárás miatt remek borévjárat lesz. Kérdés, képesek lesznek-e valódi volument generálni a kisebb és közepes pincészetek. A négymilliárd literes olasz bortermés elmarad a 2001−2010-es időszak évi 4,76 milliárd literes átlagától is, utoljára 1948-ban volt hasonlóan kevés, 4,04 milliárd liter az előállított bormennyiség. A szőlőtermés nemcsak a szárazság miatt lett gyenge, hanem az uniós termésszabályozás miatt is, ez ugyanis arra ösztönözte a szőlőtermelőket, hogy csökkentsék a termőterületeket. Tavaly az uniós program keretében 9300 hektárnyi termőterületen vágták ki a tőkéket, miután 2008-ban és 2009-ben már 22 ezer hektáron számolták fel a borszőlőtermesztést − írja a Magyar Nemzet. Az olasz bor mennyisége érinti Magyarországot is, hiszen az itthoni kommersz borok jelentős részében található olasz import. Csupán Szicíliában, Olaszország egyik legnagyobb bortermelő vidékén a kinyert bor mennyisége 25 százalékkal csökkent idén az elmúlt évhez képest. Olaszország a tavaly előállított bormennyiség közel felét exportálta.
