− Csak Budapestre jött, vagy ellátogatott más GE-országokba is?
− A múlt hét arról szólt, amiről most az egész iparágunk: a fényforrás-technológia átalakulásáról. A hetemet New Yorkban kezdtem az egyik globális kutatás-fejlesztési központunkban, ahol a led-technológiáról tárgyaltunk. Majd Tel Avivban folytattam, két hete zárult le az izraeli Lightech (led-divereket gyártó társaság) akvizíciója. Az alkalmazottakkal és a menedzsmenttel találkoztam, a fúzióról beszéltünk. Múlt csütörtök reggel érkeztem Budapestre. Nem először.
− Hogy áll a magyarországi fényforrásgyártás átszervezése?
− Úton vagyunk a globális, és azon belül a magyar kapacitások és technológia átalakítása felé. Igyekszünk a változó igényekre formálni a magyar termelést. Lassan kifut a korábban volument generáló hagyományos izzó, a vásárlók az energiatakarékos fényforrásokat keresik, de még nincs igazi kereslet az új led-technológiára. Ezért az utóbbi tíz évben Magyarországon is a köztes útra, az energiatakarékos fényforrások gyártására koncentráltunk. Itt nő a befektetésünk, és az a cél, hogy a magyar fejlesztésű kerámia-fémhalogén (a kiskereskedelemben és közterületeken használt, egyre keresettebb) fényforrások gyártása mind nagyobb kapacitással működjön.
− Milyen exportpiacai vannak a magyar gyártóbázisnak?
− Magyarország régóta globális gyártó, a világ minden pontjára termel. A már említett kerámia-fémhalogén iránt egyre nagyobb az ipar érdeklődése, hiszen nemcsak takarékos, hanem valódi fehér fényt ad, ami a kiskereskedelemben és persze a közutakon is fontos.
− Hány évre határozzák meg a stratégiát?
− Azt gondoljuk, hogy a következő három-öt évben a háztartásoknál erős lesz a halogén iránti kereslet. Ezt követően jönnek az úgynevezett korán váltók, akik szívesen használják majd a led-technológiás fényforrásokat. Ettől kezdve lehet az új piac valódi erősödéséről beszélni.
− Mikorra válik megfizethetővé a led-technológia?
− Ez egy fontos kérdés, hiszen e megoldás ára ma még valóban magas. Ám a teljes, amúgy rendkívül hosszú élettartamra vetített költségére ez már nem igaz, sőt az alacsonyabb a halogénizzókénál. Értem, hogy az egyszeri költségek magasak, de húsz évre elosztva − nagyjából ennyit bír egy led-lámpa − kifejezetten alacsony ár jön ki.
− Garanciát is adnak ennyi időre?
− Amennyi működési időt írunk a lámpatestekre, azt mi pontosan teszteltük, így az garantált.
