BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A reálhozam mentheti meg a karácsonyt?

Kivárás jellemzi a kiskereskedelmi szektort, a piaci szereplők enyhe növekedésre számítanak az év végi szezonban.

2011. október 5. szerda, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kiskereskedelemben megkezdődött a felkészülés a karácsonyi hajrára − bronzvasárnapig alig nyolc hét van hátra. A nagyobb értékű termékeke vonatkozó rendeléseket már nyáron, a szezonális élelmiszerekre vonatkozóakat pedig a napokban adták le a kereskedők. A friss árunál is megindult a számolgatás, de ebben a termékkategóriában kivárás mutatkozik. Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint utóbbi a teljes szektorra jellemző volt, mindenki igyekezett a rendeléseit a legutolsó pillanatig kitolni, hiszen a fogyasztás meglehetősen hektikusan alakult, ráadásul a remélt növekedés sem indult be.

Vámos úgy véli, az augusztus várhatóan volumennövekedést hoz, aminek okát a főtitkár a nyugdíjpénztári reálhozamok visszafizetésében látja, bizonytalanságot ebben csak az év egészére jellemző stagnálás, illetve visszaesés jelent.

Vámos szerint a karácsonyi forgalom is bizonytalan. A várakozásokat a reálhozamok kifizetése és az adórendszer átalakítása miatt zsebben maradó jövedelem javítja, a gyenge forint miatt magasan álló törlesztőrészletek és a végtörlesztés miatti bizonytalanság azonban rontja. Nagy kérdés, hogy mennyi háztartásnak enyhülhet a \"hitelszolgálata\". A végszót ráadásul az infláció adhatja meg. Ha nem lesz olyan inflációs nyomás, mint tavaly, esély nyílhat arra, hogy a növekvő mennyiségi fogyasztás többletet hozzon a kiskereskedelemben. Mindent összevetve nagyon enyhe növekedésre lehet számítani decemberben − fogalmazott Vámos.

A cégeknél óvatosság mutatkozik, hiszen egyrészt titkolják a beszerzési stratégiájukat, másrészt pedig nem szívesen bocsátkoznak jóslatokba decemberre vonatkozóan − mint kiderült, azért, mert az anyavállalatok árgus szemekkel figyelik a magyar leányok kommunikációját és számon is kérik rajtuk, amit mondanak. A CBA Kereskedelmi Kft. ezzel szemben megfogalmazta a karácsonyi szezonra vonatkozó várakozását. Fodor Attila, a cég kommunikációs vezetője lapunknak elmondta, a szezonális termékekből (szaloncukor, csokimikulás) a tavalyival megegyező mennyiséget rendeltek. Számításaik szerint a jelenlegi pénzpiaci folyamatok hatással lesznek az élelmiszer-fogyasztásra, így némi keresletcsökkenéssel kalkulálnak.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet