Megfelezte idén a várható éves átlagos almatermést a májusi fagy. A hazai termés felét adó szabolcsi térség 15,8 ezer hektárnyi termő ültetvényről egy átlagos évben 240 ezer tonnányi almát szednek le, idén azonban olyan súlyos fagykárt szenvedtek a termelők, hogy ennek mindössze 20 százalékára van kilátás. A korábbi gyenge árualap miatt kialakult jónak számító tonnánként 1600-1800 euró tavalyi sűrítményárak még tartják magukat a szezonkezdet előtt is, mindössze a lengyel termést befolyásoló fagykárról szóló hírek mozgatják kisebb mértékben. Ezért és a terméskiesés miatt a termelők kilogrammonként a tavalyi szezonzáró 36-40 forintos indulóárra számíthatnak − mondta a Napi Gazdaság érdeklődésére Filep László, az ESZAT Kft. ügyvezetője. A cég egyébként a 2011-re tervezett 70 százalékos kapacitáskihasználás eléréséhez is mintegy 7-8 ezer tonna román vagy ukrán alma importjára kényszerül.
A megmaradt szabolcsi almatermés a megyei kormányhivatal összesítése szerint is erősen fagycsíkos, ezért étkezési almának nemigen alkalmas. A kormányhivatal által, mintegy háromezer termelő kárbejelentése alapján számított hozamérték-kiesés miatti kár csak Szabolcsban 17,9 milliárd forint. Ezt csak igen kis mértékben tudja mérsékelni a kormány által a legalább 70 százalékos kárt szenvedettek számára meghirdetett 1,3 milliárd forint keretű de minimis gyorssegély, vagy akár az idén is ötmilliárd forintból gazdálkodó agrárkár-enyhítési alap. Utóbbi keretére egyébként a belvízkárok elszenvedői is eséllyel pályáznak majd − Szabolcsban például a tervezett 34 ezer helyett 30 ezer hektáron vetettek búzát, de csak 20 ezer hektárról tudtak aratni.
A fagy az ország többi termőtáján is pusztított kisebb-nagyobb mértékben, így várhatóan az éves átlagban 450 ezer tonnás országos termésnek felét tudják leszedni a termelők. Az almatermésből átlagosan 100−150 ezer tonna az étkezési minőségű − ez várhatóan az idén is megterem, bár nem lesz olcsó −, a többit az ipar dolgozza fel. Idén jó, ha 100 ezer tonna juthat a feldolgozóknak.
