A nagy meleg után érkezett hidegfront komoly károkat okozott hétfőn országszerte. A villámcsapások több helyen okoztak tüzeket. Balmazújvárosban a hirtelen lezúduló, jégesővel kísért nagy mennyiségű csapadék miatt hétfő este másodfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el. Komoly vihar vonult át Bács-Kiskunon is, az EdF Démász tájékoztatása szerint az orkánerejű szél által leszaggatott vezetékek, kicsavart fák miatt 85 településen, mintegy 70 ezer fogyasztónál jelentkezett áramkimaradás. A vihar Nagykőrösön egy teljes alállomás kiesését okozta, és a 120 kilovoltos hálózatban is hibák keletkeztek. Kora délután 31 ezer háztartásban nem volt még áram. Heves megyében több településen nem volt áram, mert a szél leszaggatta az elektromos vezetékeket.
Országszerte jelentős károkat, a közlekedésben pedig a villámcsapások felsővezeték-szakadások és fakidőlések okoztak fennakadásokat a kedd éjszakai és a szerdai viharok a vasútvonalakon. A villámcsapások és a fakidőlések miatt több szakaszon még este is állt a vonatforgalom − közölte a MÁV Zrt. Több vonalon csak jelentős késéssel közlekednek a vonatok.
A Dél-Dunántúlon is komoly károkat okozott a felhőszakadás. Villányban a helyenként diónyi jégesővel kísért csapadék a 450 hektárnyi szőlőültetvénnyel borított borvidéket és Nagyharsány térségét sújtotta leginkább. A szőlőtermelők emiatt átlagosan 15-20 százalékos terméskiesésre és hektáronként átlagosan 200 ezer forintos kárra számíthatnak − írta az MTI. A termelőknek a következő szüretből származó bevételét nemcsak a jégkár, hanem a vihar után elengedhetetlen növényvédelmi munkák, permetezések többletköltségei is csökkentik majd.
