BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A multik megduplázták a magyar dinnye eladását

2011. július 21. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A hanyatló dinnyeágazat idei gyengélkedését elsősorban az exportkereslet drasztikus visszaesése okozza. Ezt egyrészt a tavalyi katasztrofálisan csapadékos évben előállt szállítási nehézségek hatására megrendült nyugat-európai bizalom, másrészt a mediterrán térség idén különösen hosszúra nyúlt görögdinnyeszezonja okozza − mondta a Napi Gazdaságnak Simonka György, a Magyar Dinnyeszövetség elnöke. A legfontosabb nyugat-európai exportpiacainkon ezért egyelőre a kereskedelmi láncok kitartanak a dél-európai dinnye mellett, de jelentősen visszaesett a kereslet a Baltikumban is. Amíg tavaly a 110,6 ezer tonnás magyar görögdinnyetermés 70 százaléka ment exportra, addig idén várhatóan 40 százalék találhat gazdára külföldön. A korábbi  évek német keresletéhez képest mindössze 10 százalékot, Észak-Európában pedig 60 százalékot sikerül értékesíteni.

A termelőket jelenleg a belpiaci fogyasztás tartja el, azonban a kilogrammonkénti 20-30 forintos felvásárlási árak nem fedezik az önköltséget. Az exportra szánt áru ára sem kifejezetten \"izmos\", a felvásárlóknál többnyire 8, míg fuvarral és csomagolással 18 eurócent kilogrammonként. Ugyanakkor a vidékfejlesztési tárca magyar dinnye árusításával kapcsolatos nyomatékos kérése a kereskedelmi láncoknál meghallgatásra talált. Simonka szerint ugyanis megduplázódott a láncokon keresztül értékesített áru mennyisége Emellett a múlt héten módosított rendeletek hatása is érződik, valamint az is, hogy regisztrációhoz kötötték a zöldség- és gyümölcskereskedelmet. A regisztrációt és az előírásoknak való megfelelést igazoló Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal munkatársai Simonka tudomása szerint már eddig is több mint 400 ellenőrzést végeztek az áruházláncoknál és a kereskedőknél, és negatív példa is van már. Egy békéscsabai üzletben magyarként árultak átcímkézett spanyol sárgadinnyét. A nagybani piacokat az MGSZH egyelőre nem vizsgálja, azonban az értékesítő termelőket felkérték, hogy írják ki őstermelői regisztrációs számukat, nevüket, a termőhely nevét és az áru minőségi osztályát is, a feketén dolgozó, importárut átcsomagolók kiszűrése érdekében.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet