Általános vitára alkalmasnak ítélte hétfőn a gazdasági bizottság a chipsadó néven elhíresült, népegészségügyi termékadóról szóló törvénytervezetet. Komoly vita nem alakult ki az ülésen, ami összességében nem is csoda, ha politikusok folytatnak eszmecserét kormánytisztviselőkkel az egészséges életmód támogatásáról. Egy javaslat szerint szeptember helyett csak 2012 januárjától lépne hatályba az új adónem. Rogán Antal bizottsági elnök szerint az a cél, hogy az emberek kevesebb egészségtelen élelmiszert fogyasszanak − mellesleg pedig mintegy 20 milliárd forint bevételre is szert tesz a költségvetés. A célok ellen nem volt kifogása az ellenzéki képviselőknek sem, ők inkább a gyártókat féltették, akik így versenyhátrányba kerülnek majd a határon túli konkurenciával szemben.
Azzal kapcsolatban azonban senki sem szólalt fel, hogy alapvetően nem az jelenti a problémát, hogy mennyibe kerül egy zacskó chips, hanem hogy az egészséges életmód népszerűsítésében proaktív lépésekre van szükség, nem büntetésre. Jóllehet az adóbevétel az egészségmegőrzést \"célozza\", arról nincs hír, hogy ennek része lenne például az iskolai menzák átalakítása, fejlesztése és a változatos, kiegyensúlyozott étrend kialakításának támogatása. (Font Sándor, a javaslat egyik beterjesztője hétfő reggel a rádióban kitérően úgy fogalmazott, hogy nem szeretné nevesíteni a konkrét kiadást, hogy mire költik majd a termékadóból származó bevételt, \"legyen ez a költségvetési törvény feladata\".)
Viszonylag lagymatagon jutott túl a bizottság a többek közt az Országos Érdekegyeztető Tanács felszámolását eredményező, a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács létrehozásáról szóló törvényen. A jogszabályba annyi módosítás fért bele, hogy a tagokat öt évre nevezi ki az Országgyűlés elnöke. A javaslat zárószavazás előtt áll. Nem hatotta meg különösebben a képviselőket az alacsony keresetűek béremeléséről szóló módosító sem, amely a 300 ezer forint allatt keresőknél a munkáltatókat kötelezné bizonyos mértékű béremelésre. Ez a jogszabály részletes vitára vár.
Nem fogadott el érdemi módosítást a kormány és a bizottság sem a jövedéki adót érintő törvényben. A zárószavazás előtt álló gazdasági tárgyú törvények módosításában a cigaretta és a különböző típusú dohánytermékek jövedéki adója három lépcsőben drágulna. Egyes javaslatok kisebb, mások viszont nagyobb drágulást tartalmaztak.
