BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kedvezményekkel csábítja a befektetőket Horvátország

2011. június 23. csütörtök, 00:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Horvátország csábító terep lehet a külföldi befektetők számára − különösen most, a csatlakozási tárgyalások befejeződése után. Az uniós egyeztetések lezárása ugyanis megnyitja az utat a jelentősebb befektetések előtt. Vitézy Tamás, az Adriatiq Holidays résztulajdonosa szerint jelentősen erősödik a jogbiztonság, lehetővé válik a külföldiek tulajdonszerezése az ingatlanpiacon és megvalósul az uniós jogharmonizáció is. A már eddig is jelentős − 120-130 millió eurós − befektetést megvalósított cégtulajdonos azért is bizakodó, mert az ottani kormány a tervek szerint hosszú távú adókedvezményekkel akarja az országba csábítani a külföldi tőkét.

Az elképzelések szerint 10-15 millió eurót meghaladó befektetések esetében teljes adómentességet is kaphatnak − több évre. Ezzel főleg a húzóágazatnak számító − és az ország GDP-jéből 25 százalékkal részesedő − turisztikát lehet majd fejleszteni.

Mindez azért is jelent alapvető változást, mert Horvátország sokáig nem volt túlzottan \"vendégszerető\" a külföldi tőkével szemben. A turistát persze szívesen fogadták, de a befektető dolgát tengernyi adminisztratív és jogi akadály nehezítette, a privatizáció pedig csak nyögvenyelősen indult be. A helyzetet tovább bonyolították a telekkönyvi rendezetlenségek és a hatóságok sokszor követhetetlen intézkedései. Mindez úgy tűnik javul. Az ottani kormány ráadásul törvényekkel próbálja feloldani és megoldani az eddigi bonyodalmakat − így például az engedély nélkül felhúzott tengerparti építmények ügyét is.

Az Adriatiq Islands is − amely az ottani turizmus legnagyobb külföldi szereplője − élvezheti mindezek kedvező hatását. A tengerparti ingatlanok esetében például lehetővé válik az albetétesítés, így ingatlan- és apartmantulajdont szerezhetnek a külföldi vásárlók is. Vitézy Tamás a Napi Gazdaságnak elmondta, hogy az ingatlanértékesítésből származó bevételeiket további befektetésekre kívánják majd fordítani.

F. Emese Szabó
F. Emese Szabó

Ez is érdekelhet